- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
- Drönare flyger för framtidens Degerfors
- Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
- Upprop för att skydda vetenskapens oberoende
- Lagerhaus bäst på fest
- Stöd utifrån avgörande mot extrem fattigdom i Bangladesh
- Ny kreativ marknad i city
Ytterligare två helikoptrar i beredskap

Just nu pågår flera större bränder i Norrland efter en period med extremt hög brandrisk. Tio helikoptrar och fyra skopande flygplan är sedan onsdagen i beredskap på olika orter i Norrland och har använts flitigt i flera dagar.
Med ökad brandrisk även på Gotland och i Södermanland beslutade MSB under torsdagen att sätta ytterligare två helikoptrar i beredskap. Helikoptrarna är placerade i Västerås och har 90 minuters beredskap.
– Eftersom Norrland har stora ytor, hög brandrisk och flera pågående bränder just nu behöver vi ha många tillgängliga resurser där, säger Anna-Karin Hamrén, verksamhetsansvarig för nationella insatser och civilskydd på MSB och fortsätter:
– Men nu ser vi också en ökad brandrisk i Södermanland och på Gotland. Därför behöver vi ta in ytterligare två helikoptrar i beredskap. Dessutom håller vi beredskap för att kunna stödja våra grannländer genom EU-samarbetet och vi vet att brandrisken i till exempel Finland är mycket hög just nu.
Bara under de senaste fyra dagarna har räddningstjänsterna fått stöd av helikoptrar och skopande flygplan vid 16 insatser, varav 15 har varit i Norrland.
– Tack vare att vi haft resurserna placerade i Norrland har vi kunnat ge snabb hjälp. Flera av bränderna har varit i svårtillgänglig terräng och därmed svåra att komma åt för räddningstjänstens markstyrkor.
Beredskapen just nu
Beslut om beredskapen gäller 29 juli kl. 13:00 – 30 juli kl. 13:00. Ytterligare beslut om förändrad beredskap kan vid behov fattas under perioden.
Totalt tolv helikoptrar i 90 minuters beredskap
- Luleå, 2
- Kvikkjokk, 2
- Lycksele, 2
- Sollefteå, 2
- Östersund, 2
- Västerås, 2 (förberedda även för Gotland)
Totalt fyra skopande flygplan i 180 minuters beredskap
- Umeå, 2
- Sundsvall, 2
Stöd vid omfattande skogsbränder
Utöver de flygande resurserna har MSB även skogsbrandsdepåer på 14 orter i Sverige. Depåerna innehåller utrustning för skogsbrandssläckning som till exempel brandslang, motorsprutor och motorsågar. MSB har även högkapacitetspumpar som kan transportera iväg vatten långa sträckor.
Vid omfattande skogsbränder kan MSB tillföra ytterligare stöd för till exempel samverkan och ledning och värdlandsstöd för att ta emot internationellt stöd.
Fakta: flygande förstärkningsresurser
Bränder släcks primärt av kommunal räddningstjänst från marken. När händelsen riskerar att bli för omfattande eller komplex för kommunens egen beredskap kan MSB stödja med till exempel flygande resurser i form av helikoptrar och mindre skopande flygplan. De flygande resurserna ställs i beredskap nära de platser i landet där risken för skogsbränder är som störst. På detta sätt minskar risken för att de bränder som uppstår växer till omfattande och svårsläckta skogsbränder. MSB har avtal med företag om minst 10 helikoptrar och 4 skopande flygplan.
De flygande förstärkningsresurserna är en del av RescEU som är ett extra skyddsnät med EU-gemensamma resurser vid kriser. Under säsongen 2021 är sex av helikoptrarna och två av de skopande flygplanen en del av rescEU. I praktiken betyder det att resurserna kan kallas ut på EU-uppdrag och också att kostnaderna för beredskapen till viss del täcks av EU.
Regionalt
Örebronyheter
Källa: MSB
Related Posts
Latest News
-
Bokningarna inför sommaren ökar efter regnig påskhelg
En regnig påskhelg fick många svenskar att börja planera sin...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Tydligare och modernare regler för polisens användning av skjutvapen
Regeringen har beslutat en lagrådsremiss, som innehåller förslag om en...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Många unga tycker det är svårt att berätta om psykisk ohälsa
En ny undersökning från Folkhälsomyndigheten visar att unga vuxna oftare...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
*Makeriet* 2025.04.25 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
Under fredagen tog KIF Örebro emot serieledarna IK Uppsala hemma...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Man misshandlade och stal i butik
Under fredagskvällen larmas polis till en butik i centrala Örebro,...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
Äntligen är det dags för Naturbruksdagen! Hästaktiviteter, simulatorer och traktorkörning,...
- Posted april 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login