- Nu tas nästa steg i energiomställningen
- Seniorvår med kulturen i fokus
- Fritt fram att koka vattnet i Karlskoga
- Trenden med cirkulär shopping tar plats på Järntorget nu som bakluckeloppis
- Tillgänglighetspriset 2024 till Wictoria Örneland och Tomas Oksanen
- Hemvärnet vässar kunskaperna med sjukvårdens specialister
- Kort vattenavstängning fredag 28 mars
- God hörsel och syn kan stärka hjärnans funktion hos äldre
- Sex procent av Sveriges fritidshus utlandsägda men Örebro kommun ett undantag
- BIK Karlskoga klara för semifinal
VM-guld till Sverige

Sverige kom ut starkt i VM-finalen mot Tjeckien, blågult visade återigen prov på fin offensiv klass. 4-1 efter en period blev till slut 9-3 när VM-guldet säkrades inne i Swiss Life Arena.
– Det blev en bra match från vår sida, sen hade vi förväntat oss kanske lite hårdare motstånd. Men vi fick matchen dit vi ville. De tar en för deras skull jobbig utvisning ganska tidigt och därifrån rullar vi vidare, säger Thomas Brottman, förbundskapten.
Även om Sverige gick ifrån målmässigt var det fullt fokus från förbundskapten Brottman och Niklas Norden under matchens gång.
– Vi pratade om att vi skulle jobba i sextio minuter och sen skulle vi titta på resultattavlan. Det blev mycket spel fem mot sex, jag tror det var femton minuter i stort som det var fem mot sex. Vi skulle hela vägen in i kaklet om jag får låna den klyschan.
En av Sveriges målskyttar i VM-finalen var Malte Lundmark. Lundmark prickade för kvällen in två mål mot Tjeckien.
– Det är en magisk känsla. Min första VM-final, jag vet inte vad jag ska säga. Det var nervöst i början, jag ska inte ljuga och vi kom ut bra från början och genomför en supermatch, säger Malte Lundmark och fortsätter att berätta om sin egen insats. – Jag är nöjd med min insats absolut, jag hade mycket chanser i semifinalen så det var skönt att ta revansch på det.
Förbundskaptenerna Thomas Brottman och Niklas Nordén har nu tagit två VM-guld på mindre än ett år. En bra start, menar Brottman efter slutsignalen.
– Det är en bra start på vår vision. Vi i staben har jobbat fram ett mantra att vi ska vara dominanta över tid. Det ska inte domineras i matcher eller turneringar utan vi vill sätta oss uppe och jobba med dominans under en lång tid, det här är en bra start, avslutar Thomas Brottman.
Matchfakta – Sverige-Tjeckien 9-3 (4-1,2-0,3-2)
Första perioden
1-0 (07.11) Malte Lundmark (Hampus Ahrén)
2-0 (09.56) Emil Johansson (Johan Samuelsson)
3-0 (13.05) Jesper Sankell (Linus Nordgren)
4-0 (16.52) Emil Johansson (Hampus Ahrén)
4-1 (19.56) Matyas Sindler (Matej Havlas)
Andra perioden
5-1 (04.58) Malte Lundmark (Johan Samuelsson)
6-1 (15.16) Alexander Galante Carlström (Malte Lundmark)
Tredje perioden
7-1 (01.49) Linus Nordgren (Jesper Sankell)
8-1 (05.33) Kevin Haglund (Linus Nordgren)
8-2 (11.49) Matej Havlas (Marek Benes)
8-3 (16.44) Matej Jendrisak (Filip Langer)
9-3 (18.48) Alexander Galante Carlström (Hampus Ahrén)
Sverige
Örebronyheter
Källa Svensk Innebandy
Related Posts
Latest News
-
Nu tas nästa steg i energiomställningen
Nu tas nästa steg i energiomställningen, AI-styrning av värmeundercentraler. Örebroporten Fastigheter...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Seniorvår med kulturen i fokus
Under april–maj 2025 arrangerar Örebro kommun tillsammans med flera aktörer...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Fritt fram att koka vattnet i Karlskoga
Nu har Karlskoga Energi och Miljö fått analyssvaren på vattenproverna...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Här är balkongfällorna man bör undvika
Nu när våren nalkas vill många av oss tillbringa så...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Hög återbetalning av studielån 16 miljarder betalades in
Återbetalningen av studielån var fortsatt hög under 2024. Totalt betalades...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Man anhållen för upprepade brott
En man i 40-årsåldern har hämtats till förhör misstänkt för...
- Posted mars 28, 2025
- 0
-
Bilist i diket på länsväg 792
En trafikolycka har inträffat på länsväg 792 i höjd med...
- Posted mars 28, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login