- KIF Örebro vann klart i premiären
- Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
- Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
- Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
- Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
- ”Rovdjurens läten” av Leia
- BIK Karlskoga ute ur slutspelet
- Drop-in-möte för stora och små på Stortorget i Örebro
- Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
- Lokala ishockeyföreningar från Örebro län hyllas av Tre Kronor
Vi behöver hjälpas åt för att tillsammans fira student och skolavslutningar på ett smittsäkert sätt

Även i år måste vi fira student och skolavslutningar på nya kreativa och smittsäkra sätt. Polisen, Örebro kommun och Länsstyrelsen hjälps åt för att det på alla plan ska bli så festligt som möjligt utan att riskera ökad smittspridning.
Region Örebro län rapporterar om att smittspridningen fortsätter att minska i Örebro län. Minskningen har gått snabbt de senaste två veckorna. Det är viktigt att vi nu fortsätter vara försiktiga så att smittan fortsätter att minska. Smittskyddsenheten rekommenderar ett småskaligt studentfirande där man firar med en mindre krets.
Skolan och Polisen samarbetar för ett härligt och tryggt firande
– Vi måste hjälpas åt även i år och tillsammans ta ansvar där vi kan och har möjlighet. För skolans del handlar det om att se till att alla våra skolor planerar ett smittsäkert firande på plats på våra skolor. Även i år behöver det ske utan föräldrar och vårdnadshavare och precis som förra året har vi spridit ut studentfirandet över flera dagar för att se till att varje klass får fira tillsammans med gott om plats på skolan. Allt kan inte bli riktigt som ett vanligt år men vi gör allt vi kan för att fira våra elever, säger Mokhtar Bennis, gymnasiechef.
– Vi vill verkligen betona vikten av att alla tar ansvar för smittspridningen och följer de regler och rekommendationer som finns. Precis som alla andra vill vi att våra studenter ska få ett fint och tryggt firande. Vi kommer att finnas synliga utomhus i offentliga miljöer för att försöka bidra till det och jobbar både trygghetsskapande och brottsförebyggande i samverkan med andra aktörer i kommunen, säger Johanna Johansson, kommunpolis.
Vi vill skicka en varm hälsning till alla studenter
– De två sista läsåren på gymnasiet har varit tuffa och svåra för länets elever. Det har varit distansutbildning, sjukdom och ovisshet. Många har förlorat någon mor- eller farförälder. Därför vill jag skicka en extra varm hälsning till alla som tar studenten i år. Hade det varit möjligt hade jag gett var och en kram. Men vi vill inte att sommaren ska börja med en ny smittspridning. Jag vill önska alla ett varmt lycka till med livet och framtiden, säger landshövding Maria Larsson.
Länsstyrelsen har under coronapandemin fått flera uppdrag från regeringen, i syfte att minska smittspridningen och stödja drabbade verksamheter. Länsstyrelsen har också regelbundet träffat länets skolchefer och vidareförmedlat Smittskyddets och Folkhälsomyndighetens rekommendationer.
Örebro kommun, Polisen och Länsstyrelsen vill återigen uppmana alla studenter och vårdnadshavare att följa rekommendationerna från Folkhälsomyndigheten och ta den rådande situationen på allvar. Tillsammans får vi göra det bästa av läget och se till att fira av våra elever på ett både festligt och smittsäkert sätt.
Lokalt
Örebronyheter
Källa Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro vann klart i premiären
Under lördagen var det dags för KIF Örebro att möta...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Bilist iaktog inte stopplikten
En bilist har fått en ordningsbot i Örebro. En bilist,...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
Nu är det dags att söka kulturstipendium 2025! Ideella föreningar...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
I onsdags var det äntligen dags att inviga den nya...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
*Makeriet* 2025.04.11 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Högre matpriser tre månader i rad
Matpriserna fortsatte att stiga i mars, visar SCB:s Konsumentprisindex. Under...
- Posted april 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login