- KIF Örebro vann klart i premiären
- Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
- Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
- Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
- Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
- ”Rovdjurens läten” av Leia
- BIK Karlskoga ute ur slutspelet
- Drop-in-möte för stora och små på Stortorget i Örebro
- Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
- Lokala ishockeyföreningar från Örebro län hyllas av Tre Kronor
Varannan svensk upplever problem med magen

Avkoppling och återhämtning under semestern är något som många ser fram emot. Kanske blir det en resa till solen i sommar? Hälsobarometern 2019 visar att varannan svensk någon gång upplevt magproblem under en semesterresa. Något som kan stressa upp även den mest avslappnade semesterfiraren. Trots detta har sju av tio aldrig gjort något för att förebygga besvären.
Sommaren är här och svenskarna är i full gång med att göra sig redo för semestern. Men för många väntar inte endast frid och fröjd under ledigheten. Lifes senaste undersökning visar nämligen att varannan svensk upplever problem med magen under semestern. Hela 69 procent av de som upplevt problem med magen har dock inte gjort någonting för att förebygga dem.
– Att resa till ett land med en annan matkultur än hemma påverkar lätt magen. Så kallad ”turistmage” är ett vanligt fenomen bland svenska semesterfirare. Men det går att förebygga med kost som är rik på mjölksyrabakterier. Samt kosttillskott som Life Probiotika eller Sporebiotic. De hjälper kroppens egen bakterieflora i magen att hålla sig i balans innan och under hela semestern, säger Jeanette Engdahl, hälsocoach på Life.
Vanligare bland yngre än äldre
Magproblem under semesterresan är vanligare bland de som är yngre än de äldre. Hälsobarometern 2019 visar att de som upplevt magproblem flest gånger i samband med en semesterresa är i åldrarna 18–30. De som däremot har upplevt minst problem är över 65 år.
Bland de som försökt förebygga magproblem inför en semesterresa är vaccination och kosttillskott vanliga åtgärder.
Tips på produkter för att förebygga magproblem under semestern:
- Life Probiotika
- Life Probiotika med 5 miljarder levande mjölksyrabakterier från 7 olika stammar kan med fördel användas som ett dagligt tillskott. Eller i samband med utlandsresan för att fylla på med bakterier för en gynnsam tarmflora.
Life Sporebiotic
Varje kapsel Life Sporebiotic innehåller 3 miljarder mjölksyrabakterier i sporform, vilket garanterar att mjölksyrabakterierna aktiveras först när de når tjocktarmen och att inget går till spillo på vägen dit. Väl framme i tjocktarmen övergår bakterierna från sporform till levande mjölksyrabakterier som koloniserar tarmväggen och bidrar till en ökad mångfald i tarmfloran.
Om undersökningen
Hälsobarometern 2019 är baserad på̊ en undersökning genomförd av IPSOS Norm på̊ uppdrag av Life. Undersökningen genomfördes i mars 2019 i form av en webbenkät. Totalt har 2 704 personer i Sverige mellan 18 och 100 år deltagit i undersökningen. Resultatet är statistiskt säkerställt och riksrepresentativt med en signifikansnivå på 95 procent.
Har du upplevt magproblem i samband med en semesterresa?
Total | 18–30 år | 31–40 år | 41–50 år | 51–65 år | Äldre än 65 år | |
Ja, flera gånger | 9 % | 12 % | 11 % | 8 % | 7 % | 7 % |
Ja, enstaka gånger | 26 % | 25 % | 26 % | 28 % | 25 % | 24 % |
Ja, en gång | 12 % | 16 % | 9 % | 12 % | 11 % | 9 % |
Nej | 50 % | 39 % | 50 % | 49 % | 54 % | 58 % |
Vet ej | 4 % | 7 % | 4 % | 3 % | 2 % | 3 % |
Har du förebyggt magproblem, t.ex. turistdiarré, inför en semesterresa? (Flerval)
Totalt | 18–30 år | 31–40 år | 41–50 år | 51–65 år | Äldre än 65 år | |
Ja, jag har vaccinerat mig | 15 % | 18 % | 16 % | 14 % | 12 % | 15 % |
Ja, jag har ätit kosttillskott, t.ex. probiotika | 12 % | 14 % | 13 % | 13 % | 11 % | 10 % |
Nej | 69 % | 63 % | 66 % | 72 % | 73 % | 73 % |
Vet ej | 4 % | 8 % | 5 % | 2 % | 3 % | 3 % |
Annat | 2 % | 1 % | 1 % | 2 % | 3 % | 3 % |
Hälsa | Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro vann klart i premiären
Under lördagen var det dags för KIF Örebro att möta...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Bilist iaktog inte stopplikten
En bilist har fått en ordningsbot i Örebro. En bilist,...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
Nu är det dags att söka kulturstipendium 2025! Ideella föreningar...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
I onsdags var det äntligen dags att inviga den nya...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
*Makeriet* 2025.04.11 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Högre matpriser tre månader i rad
Matpriserna fortsatte att stiga i mars, visar SCB:s Konsumentprisindex. Under...
- Posted april 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login