- KIF Örebro vann klart i premiären
- Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
- Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
- Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
- Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
- ”Rovdjurens läten” av Leia
- BIK Karlskoga ute ur slutspelet
- Drop-in-möte för stora och små på Stortorget i Örebro
- Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
- Lokala ishockeyföreningar från Örebro län hyllas av Tre Kronor
Utbildningsnivån stiger bland utrikesfödda i Örebro kommun

Andelen utrikesfödda i arbetsför ålder med minst en gymnasieutbildning ökar i nästan hela landet. I Örebro kommun har den stigit med 2,9 procentenheter sedan år 2000, visar statistik från SCB.
Befolkningens utbildningsnivå har stigit kraftigt i Sverige sedan millennieskiftet. Ett mått på det är hur stor andel av alla personer i åldern 20–64 år som har minst en gymnasieutbildning. Den utvecklingen är tydlig bland utrikesfödda.
– I hela landet har andelen av den arbetsföra, utrikesfödda befolkningen med minst en gymnasieutbildning ökat från 68,6 procent år 2000 till 72,7 procent 2020. Den här utvecklingen ser vi även i Örebro kommun. År 2000 hade 67,7 procent av de utrikesfödda i åldern 20–64 år minst en gymnasieutbildning. År 2020 var det 70,6 procent, säger Daniel Kruse, statistiker på SCB.
Bland personer födda i Sverige i den aktuella åldersgruppen var motsvarande siffra 92,8 procent i Örebro kommun. Det här innebär att en lägre andel av de utrikesfödda än de inrikesfödda har minst en gymnasieutbildning. Så ser det numera ut i samtliga 290 kommuner, enligt den senaste statistiken som sträcker sig till och med 2020.
Samtidigt har andelen utrikesfödda med minst en gymnasieutbildning ökat i 159 kommuner sedan år 2000.
– Man kan se ett generationsskifte i statistiken. År 2000 var det många i åldern 20–64 år som hade börjat jobba direkt efter grundskolan. Nu är en stor del av dem pensionärer. Det gäller både personer födda i Sverige och personer födda utomlands, säger Tomas Westling, statistiker på SCB.
Lägre andel utrikesfödda har högre utbildning
Medan det är vanligare att inrikesfödda har minst en gymnasieutbildning är bilden mer blandad sett till högre utbildningar i gruppen 20-64-åringar. I 143 av 290 kommuner är andelen med eftergymnasial utbildning större bland utrikesfödda än bland inrikesfödda. Men Örebro kommun är inte en dessa kommuner.
– Sedan 2000 har andelen utrikesfödda med eftergymnasial utbildning visserligen ökat från 25,1 till 35,1 procent i Örebro kommun. Motsvarande siffra för inrikesfödda var år 2020 högre, 48,2 procent, säger Daniel Kruse.
Så har utbildningsnivån bland utrikes- och inrikesfödda (20–64 år) utvecklats i Örebro kommun
2000 | 2020 | Förändring (procentenheter) | |
---|---|---|---|
Andel med minst gymnasieutbildning | |||
– Utrikesfödda | 67,7 % | 70,6 % | +2,9 |
– Födda i Sverige | 83,4 % | 92,8 % | +9,4 |
Andel med eftergymnasial utbildning | |||
– Utrikesfödda | 25,1 % | 35,1 % | +10 |
– Födda i Sverige | 34,7 % | 48,2 % | +13,5 |
Andel utrikesfödda (20-64 år) som har minst en gymnasieutbildning per kommun i länet
Andel utrikesfödda med gymnasieutbildning 2020 | Förändring sedan 2000 (procentenheter) | |
---|---|---|
Kumla | 70,9 % | +2,8 |
Nora | 70,9 % | +3,2 |
Örebro | 70,6 % | +2,9 |
Lekeberg | 68,2 % | −7,4 |
Hallsberg | 66,2 % | +3,8 |
Karlskoga | 65,4 % | +4,9 |
Askersund | 65,1 % | −2,4 |
Laxå | 64,4 % | +8,6 |
Degerfors | 61,9 % | +3,4 |
Lindesberg | 61,5 % | −1,8 |
Ljusnarsberg | 59,8 % | −7,9 |
Hällefors | 57,2 % | +5,1 |
Fakta: Om statistiken
Statistiken är hämtad från SCB:s registerdata för integration, som tas fram på uppdrag av regeringen.
Statistiken avser personer i åldern 20–64 år som är folkbokförda i Sverige.
Har andelarna i olika grupper förändrats med mindre än en procentenhet räknas de i den här sammanställningen som oförändrade.
Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: SCB
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro vann klart i premiären
Under lördagen var det dags för KIF Örebro att möta...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Övervakning med drönare när ÖSK tar emot Helsingborg
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Bilist iaktog inte stopplikten
En bilist har fått en ordningsbot i Örebro. En bilist,...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Ansök om kulturstipendium 2025 i Degerfors
Nu är det dags att söka kulturstipendium 2025! Ideella föreningar...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Nya Mosippan i Åsbro invigdes med raketen
I onsdags var det äntligen dags att inviga den nya...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
*Makeriet* 2025.04.11 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Högre matpriser tre månader i rad
Matpriserna fortsatte att stiga i mars, visar SCB:s Konsumentprisindex. Under...
- Posted april 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login