- Resetrender 2025 örebroarnas favoriter
- Nytt steg på vägen mot framtida museiupplevelse
- Så påverkas trafiken av arbeten vid Universitetsrondellen och Universitetsplatsen
- 11 miljoner kronor till restaurering av våtmarker
- Överviktsoperationens positiva effekt på blodsocker och diabetes typ 2
- Sex gånger så många sjukskrivningar av stress i Örebro län
- BIK Karlskoga föll i förlängningen
- Ny etapp påbörjas i arbetet på Västra Nobelgatan och Hertig Karls allé
- Storsatsning på Örebros fjärrvärme
- Studenter överlämnar brev för ökad jämställdhet i byggbranschen
UD tilldelar OperationAid fem miljoner kronor

Utrikesdepartementet bidrar med fem miljoner kronor, till den ideella föreningen OperationAids projekt i södra Ukraina.
Projektet ger barn och ungdomar möjlighet att delta i regelbundna fritidsaktiviteter utanför hemmet, för att stärka deras återhämtningsförmåga och mildra framtida psykiska besvär.
– Barn drabbas särskilt hårt i krig och konflikt. Genom att stötta OperationAid stärker vi utsatta ukrainska barns återhämtningsförmåga och förebygger och mildrar framtida psykiska besvär. Stödet innebär att cirka 800 barn ges möjlighet att umgås och utvecklas tillsammans genom fritidsaktiviteter och utbildningar. Projektet genomförs under rådande krig och är en investering i den kommande generationens ukrainare, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell.
Det allvarliga läget i södra Ukraina gör att skolundervisning fortfarande bedrivs online i städer som Mykolajiv och Kherson. Krigets isolerande effekter gör att barn i dessa områden riskerar att utveckla stress och ohälsa. Genom den ideella organisationen OperationAids projekt Active Kids, kan barn i åldern 6–15 år som befinner sig i ekonomisk utsatthet delta i aktiviteter utanför hemmet.
Så som sport, dans och utbildning inom bland annat engelska, IT och krisberedskap. Att återkommande få umgås och utvecklas kan stärka dessa barns och ungdomars psykosociala välmående och utrusta dem med färdigheter och självförtroende.
Utrikesdepartementets beslut utgör en del av regeringens satsning på barn och unga i Ukraina. Den yngre generationen pekas ut som särskilt viktig för att biståndet ska bidra till en mer långsiktigt positiv förändring.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: Utrikesdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Resetrender 2025 örebroarnas favoriter
Enligt resebyrån Tickets bokningsstatistik inför 2025 fortsätter Europa att vara...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Personbil och lastbil i olycka på Länsväg 243 (Uppdatering)
En trafikolycka ska ha inträffat på Länsväg 243 mellan personbil...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Nytt steg på vägen mot framtida museiupplevelse
Hösten 2024 blev det klart efter en ny upphandling, att...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Så påverkas trafiken av arbeten vid Universitetsrondellen och Universitetsplatsen
Den 24 mars börjar byggnationen på Universitetsrondellen och Universitetsplatsen för...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
11 miljoner kronor till restaurering av våtmarker
Länsstyrelsen i Örebro län har beviljats drygt 11 miljoner kronor,...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Överviktsoperationens positiva effekt på blodsocker och diabetes typ 2
Överviktsoperationer är inte bara en effektiv metod för att behandla...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Sex gånger så många sjukskrivningar av stress i Örebro län
Sedan början av 2010-talet har antalet stressrelaterade sjukskrivningar ökat både...
- Posted mars 19, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login