- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
- Byggstart för Karlskogas nya badhus
- De tar över styret i Örebro studentkår
- Hela Smedsgården ska bli Stjärnmärkt
- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
Tung läkarförening i Europa ändrar rekommendationer

I samband med Europeiska kardiologföreningens (ESC) årliga kongress i augusti i år fattades beslut om ändrade rekommendationer för behandling av patienter som drabbats av hjärtinfarkt eller instabil kärlkramp.
Ändringen baseras på en studie som både initierats och drivits av Ole Fröbert, professor och överläkare inom verksamhetsområde hjärt- lungmedicin och klinisk fysiologi vid Universitetssjukhuset Örebro.
Influensavaccin har visat sig kunna rädda liv på den som fått en hjärtinfarkt eller drabbats av instabil kärlkramp.
Studien IAMI visar att risken att dö efter hjärtinfarkt eller instabil kärlkramp minskar om patienten ges influensavaccin i anslutning till vårdtiden.
– Vår forskning visar att influensavaccination inom tre dygn minskade risken för dödsfall med 41 procent påföljande år, säger Ole Fröbert. Vi har kvitto på att det räddar liv.
Forskningen har lett till att riktlinjerna ändrats i flera regioner i landet, däribland Region Örebro län, och att patienter som vårdats för hjärtinfarkt under influensasäsongen alltid får en influensaspruta efteråt.
Nu går alltså ESC ut med starka rekommendationer att följa samma behandlingsprincip i resten av Europa.
– ESC är en av världens mest tunga professionella föreningar, menar Stella Cizinsky, verksamhetschef på hjärt-lungmedicin på USÖ där forskningen genomförts. Att vara med i dessa sammanhang är stort och Ole och alla övriga som arbetat med forskningen vid vår klinik har all anledning att vara mycket stolta.
Idag är influensavaccinering utanför säsong inte tillåten. Forskarkollegan Sara Cajander och Ole Fröbert har dock tilldelats medel för att undersöka om vaccinering även utanför säsong kan ha effekt.
Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Fem oväntade livsmedel som kan påverka läkemedelseffekten
Mejeriprodukter, grönt te, äppeljuice, spenat och grapefrukt, ja, det finns...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Pantamera blir en del av Esplay lanserar ny turnering på egen CS-bana
Esplay har på kort tid blivit något av en nationalarena...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Din biltvätt kan förgifta din badsjö
När våren kommer är det många som plockar fram tvättsvampen...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Förbättrad ordning och säkerhet på Migrationsverkets förvar
Regeringen har beslutat en proposition med förslag, som syftar till...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
*Makeriet* 2025.04.19 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
Sju av tio i Örebro län (70 procent) anser att...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
De senaste tre månaderna har villapriserna i Örebro län stigit...
- Posted april 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login