- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
Tre dagar, 100 högstadietjejer och massor med rolig teknik

Tre dagar, 100 högstadietjejer och massor med rolig teknik, för 13:e året i rad anordnar Komtek Örebro ihop med Tullängsgymnasiet och nio stora teknikföretag i Örebro län tre härliga teknikdagar för 100 tjejer i årskurs 7 och 8.
Under tre dagar får tjejerna bland annat prova på att programmera, testa enkel CAD, bygga en programmerbar blomma, göra interaktiv sensorstyrd konst och tillverka sin egen hudlotion. Dagarna ska ge tjejerna en bild av vad teknik kan vara och vad en teknisk utbildning kan innebära för dem och deras framtid. Eventet är gratis för att alla ska kunna vara med.
– Att dagarna endast är riktade till tjejer beror på att tjejer är en minoritet på tekniska utbildningar. Det behöver ändras. Behovet av teknikkompetens är stort i Sverige och kommer bara bli större. Teknik är spännande, kreativt och kan leda till många olika karriärmöjligheter. Trots det finns det många tjejer som inte tar klivet in i teknikbranschen. Det är någonting vi på Komtek vill ändra på, säger Niklas Jarl, enhetschef Komtek Örebro.
Bidrar till att fler tjejer studerar teknik
Aktiviteterna sker i samverkan med Tullängsgymnasiet. Detta bidrar till att fler tjejer väljer att söka in till Teknikprogrammet på Tullängsgymnasiet. Antalet tjejer på Teknikprogrammet har stadigt ökat sedan TNT startade för 13 år sedan.
Arrangeras av Komtek
TNT står för teknik, natur och tjejer och dagarna arrangeras av Komtek i Örebro, en del av Örebro kommun. Komtek annordnar fritidskurser för barn inom teknik och entreprenörskap och är ett stöd till grundskolan i ämnet teknik.
Örebro
Örebronyheter
Källa Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
Nästan nio av tio invånare i Örebro län, 87 procent, vill...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
Örebro kommun noterade en svag nedgång i lärarbehörighet under förra...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
Den 30 april bjuder Kumla in till ett traditionsenligt Valborgsfirande...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Degerfors föll klart borta mot Mjällby
Under söndagen spelade Degerfors andra bortamatchen på raken nu mot...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
Under söndagen tog ÖSK Dam sig an Sunnanå SK på...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
Infram och Lindesbergs kommun bjuder in till en spännande eftermiddag,...
- Posted april 27, 2025
- 0
-
Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
Pollensäsongen har dragit igång och just nu är det bland...
- Posted april 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login