- Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
- BIK Karlskoga kvitterade i kvartsfinalserien
- Örebro SK föll mot Brommapojkarna
- Tullängsgymnasiet finalist i Arla Guldko 2025
- Svagt KIF Örebro förlorade mot divison 1-lag
- Förskolan Regnbågen i Kumla ska invigas
- Mingel – *Makeriet* Fredag 21 Mars 2025
- Idrottsstjärnor hyllades på Örebro slott
- Ombyggnationen av Fisktorget återupptas
- Använd mindre vatten genom små förändringar i vardagen
Tre av tio hästtransporter har allvarliga brister

Foto: Bilprovningen
Hästägare är måna om att sina djur ska ha det bra när de ska transporteras. Ändå visar Bilprovningens besiktningsstatistik för 2024 att vartannat lätt släp för djurtransport, även kallat ”hästtransport”, har brister och att tre av tio har allvarliga fel med krav på ombesiktning.
Under 2024 kontrollbesiktade Bilprovningen närmare 6 300 lätta släp för djurtransport*. Dessa fordon är försedda med bromsar, har normalt en större lastkapacitet och används huvudsakligen för att transportera hästar varför de till vardags kallas för ”hästtransporter”.
Fler brister än lätta släp i allmänhet
Utfallet av statistiken visar att varannan (49 procent) hästtransport hade brister, detta är en betydligt högre andel än för lätta släp i allmänhet där motsvarande siffra uppgick till 38,7 procent. I dessa fall ansvarar ägaren för att bristerna åtgärdas snarast, sedan får fordonet användas som vanligt.
Fel i bromssystemet vanligast
Av de besiktade hästtransporterna hade fler än var tredje (35,5 procent) anmärkningar som kräver ombesiktning. Krav på ombesiktning innebär att bristerna är så pass allvarliga att fordonet inte får användas mer än nödvändigt innan felen har åtgärdats, och en fackmannamässig bedömning gjorts av att de har avhjälpts.
Majoriteten av bristerna finns i bromssystemet (48,1 procent) följt av hjulsystemet (7,5 procent).
— Vanligtvis säkrar man lasten på släpet men det är ju inte görbart med en häst som lever och rör sig för att hålla balansen. Alltså är det avgörande att bromsarna fungerar på en hästtransport så att man kan köra mjukt och stanna i god tid. Annars kan transporten bli en skrämmande upplevelse både för föraren och hästen, säger Per-Anders Blommefors som är besiktningsansvarig på Bilprovningen.
Bilprovningens tips för hästtransporter
Det är viktigt att vårda fordon regelbundet och mellan besiktningarna, se gärna Bilprovningens film för tips och råd den finns på www.bilprovningen.se/hasttransport.
Besiktningsintervall för hästsläp
Lätta släp för djurtransport, det vill säga hästtransporter, kontrollbesiktas första gången efter fyra år i trafik och därefter vartannat år.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Bilprovningen
*) 0–3 500 kg bromsade
Related Posts
Latest News
-
Fler kvinnor söker yrkeshögskolans teknikutbildningar
Antalet kvinnor som sökt till yrkeshögskolans program inom teknik och...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Planeringen för infrastrukturens nästa fas inleds
Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att ta fram ett förslag,...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fyra av tio förstår inte vad ett lånelöfte innebär
Våren är traditionellt en intensiv period på bostadsmarknaden, ett lånelöfte...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Weeping Willows firar 30 år med ny musik
Weeping Willows firar 30 år med ny musik nu släpps...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Specsavers lanserar barnglasögon i samarbete med Minecraft
Specsavers presenterar stolt en ny kollektion barnglasögon i samarbete med...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Reform av skyddat boende följs upp
Den 1 april 2024 trädde ett nytt regelverk om skyddat...
- Posted mars 23, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login