- Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
- Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
- BIK Karlskoga kvitterade i kvartsfinalserien
- Örebro SK föll mot Brommapojkarna
- Tullängsgymnasiet finalist i Arla Guldko 2025
- Svagt KIF Örebro förlorade mot divison 1-lag
- Förskolan Regnbågen i Kumla ska invigas
- Mingel – *Makeriet* Fredag 21 Mars 2025
- Idrottsstjärnor hyllades på Örebro slott
- Ombyggnationen av Fisktorget återupptas
Tjejpodden – podden som ska få alla tjejer att må bra

Nu är det äntligen premiär för Tjejpodden – podden som vill få alla tjejer att må bra i livet. Influencern och journalisten Johanna Bladh har tillsammans med Amanda Lekland, behandlare på en ätstörningsklinik, startat podden för att prata om svårigheterna och utmaningarna man ställs inför som kvinna.
Tillsammans vill de stötta och vägleda sina lyssnare och få dem att känna sig mindre ensamma.
Amanda och Johanna hittade och lärde känna varandra på Instagram, då de sprider samma budskap på sina konton. Genom att gå ihop och skapa ett gemensamt community kan de nå ut och hjälpa ännu fler, och det var så idén till podden föddes.
I ”Tjejpodden” kommer Amanda och Johanna prata om saker som tjejer och kvinnor stöter på i sin vardag. Allt från relationer, graviditet, ätstörningar och ångest. Hur börjar man älska sin kropp? Hur tar man sig ur en destruktiv relation? Hur är det att genomgå en abort? är några av frågeställningarna som kommer tas upp.
– Många tror att de är ensamma om problemen och tankarna de upplever, men ofta är det så många som känner precis samma sak. Det pratas bara inte om det. Därför vill vi prata om alla de där svåra, obekväma ämnena så fler kan känna sig som den kick ass power woman de är, säger Amanda Lekland.
Hon fortsätter:
– Vi är så extremt taggade på att podden är igång och det känns riktigt bra! Det här är början på något stort, det känner vi! Vi ska rädda världen, ett poddavsnitt i taget.
– Vi gör den här podden för alla tjejer där ute och vi vill prata om allt som lyssnarna önskar höra. Vi har redan fått in massor av idéer på ämnen vi ska prata om, allt från destruktiva relationer till lättsammare ämnen som hur man dumpar selfie-hetsen. Målet är att få kvinnor att må bättre, från igenkännande, till ett skratt eller en klapp på axeln – i dina lurar var som helst, när som helst, säger Johanna Bladh.
– Johanna Bladh och Amanda Lekland är två starka profiler med stora plattformar. I sin podd kan de prata helt ofiltrerat om komplexa ämnen och utmaningarna med att vara tjej. Vi är otroligt glada över att få samarbeta med Johanna & Amanda som gör den här viktiga podden, säger Lovisa Ohlson, Podcastchef på Podplay.
Tjejpodden hör du på måndagar, före alla andra, på Podplay. Det är självklart helt gratis att lyssna.
Nöje | Sverige
Örebronyheter
Källa Bauer Media
Related Posts
Latest News
-
Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
Antibiotika är livsviktigt, men bara när det används rätt. Adolfsbergs...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
*Makeriet* 2025.03.22 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fler kvinnor söker yrkeshögskolans teknikutbildningar
Antalet kvinnor som sökt till yrkeshögskolans program inom teknik och...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Planeringen för infrastrukturens nästa fas inleds
Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att ta fram ett förslag,...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Fyra av tio förstår inte vad ett lånelöfte innebär
Våren är traditionellt en intensiv period på bostadsmarknaden, ett lånelöfte...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 23, 2025
- 0
-
Weeping Willows firar 30 år med ny musik
Weeping Willows firar 30 år med ny musik nu släpps...
- Posted mars 23, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login