- Adapt utmanar Sveriges lärosäten
- April, april från Karlskoga kommun
- Öppet hus på Degerforsgymnasiet
- Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
- Debatten bygger sällan på forskning
- Örebro SK föll i hemmapremiären
- BIK Karlskoga tog ledningen i semifinalen
- En vardag som inte är sig lik
- Anna-Karin Andershed slutar som prorektor
- OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
Testamentesdag ska få fler att planera för när vi inte längre finns

Idag, den 13 september, är det Internationella testamentesdagen. Dagen uppmärksammas sedan 2011 i ett flertal länder över världen, och nu även i Sverige. Branschorganisationen för tryggt givande; Giva Sverige, hoppas att dagen ska öka kännedomen om möjligheten att ge till en ideell organisation via sitt testamente.
Drygt 20 procent av alla svenskar mellan 30 och 65 år har skrivit testamente. Och allt fler väljer att testamentera till ideella organisationer; på sju år har testamenterade gåvor ökat med 56 procent; från 883 miljoner kronor 2013 till 1 381 miljoner kronor 2020.
– Det är positivt att fler har upptäckt möjligheten att ge till en ideell organisation i samband med att man skriver sitt testamente. Det handlar om att planera för hur det vi äger får bäst användning när vi inte längre finns. Men bara var femte skriver testamente idag. Framöver hoppas jag att fler börjar tänka på vad de vill efterlämna, och också ser möjligheten att inkludera viktiga ändamål i sitt testamente, säger Charlotte Rydh, generalsekreterare på Giva Sverige.
Forskning ska visa vem som testamenterar
Vid Uppsala universitet pågår forskning om hur svenskarna väljer att fördela sin kvarlåtenskap efter sin bortgång. Mikael Elinder, som är docent och lektor i nationalekonomi, baserar sin forskning på ett omfattande datamaterial och har funnit att 3 till 4 procent av de totala kvarlåtenskaperna i Sverige testamenteras till ideella organisationer.
– I vår forskning undersöker vi vad som skiljer de som testamenterar till ideella organisationer från de som inte gör det. De som har barn eller partner när de avlider testamenterar i genomsnitt mindre än 0,1 procent av sin kvarlåtenskap till välgörenhet. Vår forskning går ut på att försöka förstå dessa mönster och vad de säger om altruism; vilka vi bryr vi oss om och hur mycket, säger Mikael Elinder.
2020 rekordår för Hjärt-Lungfonden
En av de organisationer som märkt av det ökande intresset att testamentera till ideella organisationer är Hjärt-Lungfonden. Liksom alla ideella organisationer är de befriade från skatt på ränteintäkter, aktieutdelningar och kapitalvinster. Det innebär att när exempelvis en fastighet testamenteras kommer hela värdet organisationen till godo.
– 2020 var ett rekordår för Hjärt-Lungfonden för såväl antal testamenten som för intäkter. Ökningen får stor betydelse för våra möjligheter att stödja forskningen om hjärt- och lungsjukdomar, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.
Testamenten i siffror:
- Närmare 21 % av alla svenskar mellan 30 och 65 år har skrivit ett testamente. (Novus 2017)
- Under 2020 testamenterades totalt närmare 1 381 miljoner kronor till Giva Sveriges medlemsorganisationer. Det motsvarar 15 % av intäkterna från gåvor och bidrag.
- Under den senaste sjuårsperioden har testamenterade gåvor till Giva Sveriges medlemsorganisationer ökat med 56 %; från 883 miljoner kronor till 1 381 miljoner kronor. (Givandet i siffror 2020)
- 3-4 % av de totala kvarlåtenskaperna i Sverige testamenteras till ideella organisationer. (Forskning vid Uppsala universitet)
Topp 5: Största mottagarna av testamentesgåvor 2020
1. Cancerfonden
2. Hjärt-Lungfonden
3. Läkare utan gränser
4. WWF
5. Barncancerfonden
Så skriver du testamente
Hos Giva Sverige, branschorganisationen för tryggt givande finns tips, testamentesmall och checklistor för att skriva sitt testamente: givasverige.se/tryggt-givande/testamente/
Om Internationella testamentesdagen
Internationella testamentesdagen äger rum den 13 september med syftet att öka kunskapen om möjligheten att inkludera en ideell organisation i sitt testamente, och att tacka alla de som gjort det. Dagen uppmärksammas sedan 2011 i ett flertal länder över världen – och nu även i Sverige.
Sverige
Örebronyheter
Källa Giva Sverige
Related Posts
Latest News
-
Adapt utmanar Sveriges lärosäten
Anställda kan gå en poänggivande kurs utan att först bli...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
April, april från Karlskoga kommun
I centrum på första april fick många bilister sig ett...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Öppet hus på Degerforsgymnasiet
Degerforsgymnasiet hälsar varmt välkomna på öppet hus på Degerforsgymnasiet tisdag...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Trafikförändringar på Stora Bergsgatan och Närlundavägen i Askersund
Två trafikförändringar har genomförts i Askersund. Den första gäller Stora...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Debatten bygger sällan på forskning
Mediedebatten om svensk lärarutbildning har skapat en bild av kris...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Unga kvinnor utsatta på jobbet
Unga kvinnor är mest utsatta för hot och våld, kränkande...
- Posted april 2, 2025
- 0
-
Oroande apptrend kan öka risken för hudcancer
När vårsolen äntligen tittar fram är det många som längtar...
- Posted april 2, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login