- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
- ”En guldgruva” av Leia
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- 58 meter upp med Toni Holgersson och Dan Fägerquist
- Hög smäll vid skola i Örebro
- Ny överenskommelse om hälso- och sjukvård i hemmet
- Ge en ung människa chansen
- Nu tas nästa steg i energiomställningen
- Seniorvår med kulturen i fokus
- Fritt fram att koka vattnet i Karlskoga
Ta paus i sommar

Rastplatsaktiviteten ”Ta Paus” är en välkänd syn längs våra sommarvägar, under några hektiska dagar under semestertiden står MHF på 60 rastplatser över hela landet och bjuder på fika och uppmuntrar till att Ta Paus.
Många semesterfirare struntar i att ta regelbundna pauser. Det är dumt eftersom en paus faktiskt kan rädda liv. Forskning som tyder på att allt för många olyckor beror på att föraren har somnat bakom ratten.Varje år arbetar hundratals MHF-funktionärer ideellt med den här aktiviteten på omkring 60 rastplatser över hela Sverige. Från Brösarps backar i söder över Råbyhed och Höga kusten till Ljusvattnet i norr hittar du MHF.
Störst chans att träffa på Ta Paus-gänget på din resa är sista helgen i juli (28-30/7) då man kraftsamlar, men redan före midsommar var de första funktionärerna ute. Det sista datumet är i början på september.
Här finns en förteckning över platser och datum över hela landet »
Under Ta Paus får MHF möjlighet att synliggöra förbundet och det arbete man utför på ett positivt sätt samtidigt som man kan ge viktig information till trafikanter om trafiksäkerhet. I enkätform får också MHF viktiga svar på vad resenärerna tycker om olika trafiksäkerhetsfrågor.
Alla utvärderingar som gjorts visar att arrangemanget tagits emot mycket positivt av såväl besökare på rastplatserna som av MHF:s funktionärer. Detta har visat sig vara ett bra sätt att under trevliga former nå trafikanter med trafiksäkerhetsinformation.
– På ett antal rastplatser har vi kört Ta Paus i många år och där träffar vi varje år resenärer som har väntat på oss, säger Sabrina Sandhu, projektledare för MHF:s stora sommarkampanj Ta Paus. De känner igen oss och är mycket glada när vi är på plats, att vi bjuder på fika är självklart också uppskattat.
Nytt material för i år är bland annat en folder med kortfattad information på fem språk, och en medlemskampanj där den som blir medlem under Ta Paus kan vinna presentkort på upplevelser. Som vanligt finns det också bingobrickor för barnen, och de brukar vara mycket uppskattade.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Finansiellt stöd till Ukraina på minröjnings- och drönarområdet
Regeringen ger Försvarsmakten i uppdrag att genomföra utbetalningar till de...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
Tänk om saker hade varit annorlunda? Tänk om vi inte...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
”En guldgruva” av Leia
En guldgruva Det är något Speciellt här Jag känner det...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Mul- och klövsjuka i Europa många lantbrukare är oroliga
Utbrott av mul- och klövsjuka har under våren 2025 konstaterats...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Massiv jordbävning skakar Myanmar omfattande humanitära behov
En kraftig jordbävning med magnituden 7,7 skakade Myanmar tidigt på...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
*Makeriet* 2025.03.28 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
58 meter upp med Toni Holgersson och Dan Fägerquist
Dubbelkonsert med två av Sveriges finaste vissångare. Toni Holgersson har...
- Posted mars 28, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login