- Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
- Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
- Skolklasser lånade Örebroforskare engagemanget var stort
- Seniorforum ny mötesplats för Askersunds kommuns seniorer
- AI minskar stress i arbete med många eller nya arbetsuppgifter
- Tre år efter upploppet i Sveaparken ytterligare två har gripits
- Halvljus vanligaste felet vid besiktning
- Ingen division 1 nästa säsong för Kumla IBK
- Cybersäkerhetsexpert ny WASP-gästprofessor vid Örebro universitet
- Mullhyttans IF får stöd från Arvsfonden
Stort grattis Henrik Carlsson till miljö- och byggnadspriset 2021

Vi har utsett en vinnare av årets miljö- och byggnadspris, och det går till Henrik Carlsson för hans arbete med att bevara ett 1800-talshus i ett område som klassas som en värdefull kulturmiljö. Han har med varsam hand återställt det, med tidsenliga detaljer där mycket av det ursprungliga materialet har återanvänts och bevarats, och där nya detaljer är framtagna i tidsenlig stil utav lokala hantverkare.
Även för husets praktiska funktioner har Henrik prioriterat miljövänliga val. I grunden har skumglas, som består av återvunnet glas, använts till isolering, och huset har bergvärme som värmekälla.
Henrik är vinnare av båda prisen
Miljö- och byggnadspriset är ett pris som har två inriktningar – miljö eller byggnadsvård och arkitektur, och som hittills har delats ut som två olika pris. Men årets pristagare uppfyller båda delarna och tar därför hem hela priset själv.
– Det är inte ofta man får se en byggnad omhändertagen med en så varsam hand, säger Thomas Åkesson, chef för Miljö- och byggavdelningen i Kumla kommun. Det är lika roligt ur både bygg- och miljöperspektivet. Det är en fantastisk insats Henrik har gjort.
Förra året delades inget pris ut på grund av att vi inte fick in några nomineringar. Glädjande nog kom det in fem stycken med väldigt bra motiveringar i år. Andreas Brorsson, samhällsbyggnadsnämndens ordförande är nöjd och hoppas att trenden har vänt upp och att vi varje år kan få uppmärksamma de här fina insatserna som våra invånare gör.
-Att se en byggnad med ett stort kulturvärde återställas och bevaras är fantastiskt, och att arbetet dessutom har utförts på ett miljömedvetet sätt där återbruk har varit i fokus och lokala hantverkare använts är verkligen värt att uppmärksammas, säger Andreas.
Förra året delades inget pris ut på grund av att vi inte fick in några nomineringar. Glädjande nog kom det in fem stycken med väldigt bra motiveringar i år. Andreas Brorsson, samhällsbyggnadsnämndens ordförande är nöjd och hoppas att trenden har vänt upp och att vi varje år kan få uppmärksamma de här fina insatserna som våra invånare gör.
Så här löd nomineringen
”Henrik har i valet att riva eller renovera det gamla nedgångna 1800-talshuset i Vallersta by valt att bevara och renovera huset. Detta har skett genom att först nedmontera till ren timmerstomme och därefter omsorgsfullt återuppbygga och Henrik har även återställt huset till sitt ursprungliga utseende bl a vad gäller fönstrens storlek och placering. Renoveringen har skett med tidsenliga detaljer både på ut- och insidan, och Henrik har på ett hållbart sätt tagit tillvara och återanvänt en mängd material från det gamla huset. Det som nyproducerats har gjorts i tidsenlig stil med hjälp av lokala hantverkare.
Vallersta 122 ligger inom det område som enligt Kumla kommuns Kulturmiljöprogram är en värdefull miljö vars karaktär är viktig att bevara.”
Länet
Örebronyheter
Källa Kumla kommun
Related Posts
Latest News
-
Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
Fredagen den 2 maj är det dags för Örebro mest...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
Två månader efter den fruktansvärda attacken i Örebro, samlade Clowner...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Tre bilister inblandade i trafikolycka
Totalt sju personer var inblandade i en trafikolycka med stor...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Skolklasser lånade Örebroforskare engagemanget var stort
Maria Camacho Doyle forskar om brott, John Brauer om arbetslöshet,...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Seniorforum ny mötesplats för Askersunds kommuns seniorer
Tisdagen den 22 april arrangeras Seniorforum för första gången på...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
AI minskar stress i arbete med många eller nya arbetsuppgifter
AI minskar stressen för anställda med många arbetsuppgifter, samma stressminskning...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Tre år efter upploppet i Sveaparken ytterligare två har gripits
Det har gått tre år sedan upploppet i Sveaparken i...
- Posted april 15, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login