- Anders Wall-stipendium till Wilma Ericsson
- Nu släpps biljetterna till vårens Part of Art
- En långsiktig och hållbar allmännytta
- Välkomna på barnteater i Degerfors
- Lagstiftning tycks påverka kemikalier på förskolor
- KIF Örebro ute ur Svenska Cupen
- Jan-Olof Atterfors ställer ut på Örebro Saluhall
- Kumla IBK har det inte i egna händer måste lita på andra
- Hyresförhandlingarna klara med Norabostäder
- Mingel – *Makeriet* Lördag 08 Mars
Stor ökning av indraget studiebidrag hos gymnasieelever

Den andel gymnasieelever som blir av med sitt studiebidrag på grund av ogiltig frånvaro är den högsta någonsin, totalt fick 38100 elever sitt studiebidrag indraget.
Med undantag för pandemiåren,fortsätter en längre trend med att allt fler gymnasieelever får studiebidraget indraget på grund av ogiltig frånvaro.
När en gymnasieelev har mer än fyra timmars ogiltig frånvaro kan skolan rapportera det till CSN, som då kan besluta om att studiebidraget ska dras in. Under läsåret 2023/2024 fick fler gymnasieelever än tidigare studiebidraget indraget på grund av ogiltig frånvaro. Totalt drogs studiebidraget in för 38 100 elever, eller 10,6 procent, vilket är den högsta siffran någonsin och 3 500 fler än föregående läsår.
— Elever med indraget studiebidrag ökar över hela landet och i de flesta län. De senaste 15 åren har vi sett en kontinuerlig ökning av andelen elever som får studiebidraget indraget på grund av ogiltig frånvaro, bortsett från pandemiåren, säger Peter Engberg analytiker på CSN.
CSN känner inte till orsaken bakom ogiltig frånvaro. Undersökningar som Skolverket gjort visar att ogiltig frånvaro har många olika orsaker. Ökningen kan också bero på en förbättrad rapportering från skolorna.
— I de fall vi drar in studiebidraget baserar vi det på de rapporter vi får av skolorna, och där anges inte anledningen till frånvaron. En av flera tänkbara förklaringar till utvecklingen är att skolornas rutiner för uppföljning av elevfrånvaron förbättrats, säger Peter Engberg.
Högst andel på friskolor
Under läsåret 2023/2024 var det vanligare på friskolor än kommunala gymnasieskolor att studiebidraget drogs in. På friskolorna fick 12,1 procent av eleverna studiebidraget indraget och på kommunala gymnasieskolor 10,1 procent. Pojkar har fortsatt högre ogiltig frånvaro än flickor, där studiebidraget drogs in för 12,2 procent av pojkarna och 9,0 procent bland flickorna. Vidare har den ogiltiga frånvaron i årskurs 3 de senaste åren ökat mer än övriga årskurser.
Det förekommer förhållandevis stor variation bland kommunerna. I ett antal kommuner är andelen elever med indraget studiebidrag 3 procent eller lägre, och i andra kommuner är andelen över 20 procent. Högst andel elever med indraget studiebidrag finns bland elever folkbokförda i Södermanlands län, där 14,5 procent av eleverna fick studiebidraget indraget.
CSN har i uppdrag av regeringen att öka kunskapen om konsekvenserna av ogiltig frånvaro.
— Genom skolorna jobbar vi med att få eleverna att förstå vad som kan hända vid ogiltig frånvaro. Förutom att studiebidrag dras in och att du kan bli återbetalningsskyldig kan rätten till andra bidrag påverkas, till exempel bostadsbidraget från Försäkringskassan. Under hösten planerar CSN att arrangera webbinarier för skolorna för att öka deras kunskaper, både kring rapportering och konsekvenser, säger Linda Torneus, ansvarig för partnerkommunikation på CSN.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: CSN
Related Posts
Latest News
-
Ny forskningsstudie visar att också barn utsätts för tortyr
Det är nästan en omöjlig tanke att föreställa sig att...
- Posted mars 11, 2025
- 0
-
Anders Wall-stipendium till Wilma Ericsson
Anders Wall-stipendium till ung entreprenör som vill minska livsmedelsindustrins klimatpåverkan. Wilma...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Nu släpps biljetterna till vårens Part of Art
Fredagen den 2 maj förvandlas Kulturkvarteret till en vibrerande oas...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
En långsiktig och hållbar allmännytta
De senaste åren har ÖBO hanterat kortsiktiga ekonomiska utmaningar i...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Välkomna på barnteater i Degerfors
Söndagen den 16 mars kl 11.00 är man varmt välkomna...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Lagstiftning tycks påverka kemikalier på förskolor
När ett skadligt ämne förbjuds ersätts det ofta av ett...
- Posted mars 10, 2025
- 0
-
Vaccinationsmottagning i Karlskoga flyttar till nya lokaler
Från och med 17 mars finns vaccinationsmottagningen i Karlskoga i...
- Posted mars 10, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login