- Unik satsning på vård- och omsorgspersonal
- Ökning av köldskador efter lustgas Örebroforskare varnar för konsekvenserna
- Lagerhaus tar klivet in i skönhetsritualen
- BIK Karlskoga tog en andra förlust
- Försvunna kvinnan i Storå hittad
- UF-alumnen William prisas med Familjen Spendrups stipendium
- Örebros näringsliv ökade med 69 företag i februari
- Mer patientkontakt och längre kurser i nya sjuksköterskeprogrammet
- TNT-fabrik utanför Nora har rysk koppling
- I april är det dags för vårdos mot covid-19 för våra äldre och sköra
Stor ojämlikhet inom internationell friidrott

Friidrottare från mindre resursstarka länder behöver mer utbildning kring hälsa för att förebygga skador vid hård träning. Men mer kunskap kan paradoxalt nog också öka skaderisken om det inte finns tillgång till medicinskt utbildad expertis. Det konstaterar forskare vid Linköpings universitet i en ny studie om den ojämlika friidrotten.
– Det var astronomiska skillnader i stödresurser mellan juniorer från olika världsdelar. Europeiska tävlande hade hela medicinska team och datorbaserade analysprogram till hjälp, medan de östafrikanska ungdomarnas främsta stöd ofta bestod av en familjemedlem eller lärare från hembyn, berättar professor Toomas Timpka vid Institutionen för hälsa, medicin och vård vid Linköpings universitet.
Forskarna har gjort studier bland juniorer och seniorer som deltog i två internationella friidrottsmästerskap på elitnivå 2017. I den avslutande studien som nyligen publicerats i British Journal of Sports Medicine fick 780 idrottare från olika länder svara på om de haft skadesymptom under förberedelserna och om det i så fall gjort att de anpassat träningen.
De fick även frågor om deras möjligheter att på egen hand skaffa och använda kunskap om hälsa för att förebygga skador – något som forskarna kallar hälsolitteracitet. Det är något som det hittills inte funnits så mycket kunskap om.
Slutligen använde sig forskarna av FN:s årliga utvecklingsindex där länder rankas utifrån bland annat utbildnings- och inkomstnivåer. Med hjälp av det gjordes en uppskattning av landslagens medicinska stödresurser. Att ta hänsyn till utvecklingsindex är nytt i forskningen, enligt Toomas Timpka.
Skillnaderna i kunskaper mellan vuxna och ungdomar visade sig stora. Bara 13 procent av juniorerna bedömdes ha grundläggande hälsolitteracitet, jämfört med 41 procent av de vuxna. Oavsett ålder var idrottare från länder med högt utvecklingsindex mer kunniga än konkurrenter från andra delar av världen.
Men resultaten visar också att god individuell kunskap inte är allt.
Vid en jämförelse mellan idrottare inom ett resursstarkt landslag visade det sig visserligen mer troligt att de med goda kunskaper minskade sin träning vid skadekänningar än landsmän med sämre kunskaper.
Men i resurssvagare landslag, som till exempel Kenya, var det tvärtom. Där hade en kunnig person lägre sannolikhet att minska träningen jämfört med en mindre kunnig landsman.
Forskarnas slutsats är att det inte räcker med de enskilda idrottarnas kunskaper. I värsta fall kan den till och med göra att de överskattar sin förmåga att göra rätt bedömningar. Det som gör skillnad är om de har tillgång till medicinskt utbildade personer för råd och stöd. Men där är ojämlikheten stor mellan länderna.
För att komma till rätta med ojämlikheten i hälsolitteracitet bland ungdomar menar Toomas Timpka att Internationella Friidrottsförbundet bör samarbeta med FN:s utvecklingsprogram. Då skulle även alla som satsar på friidrott kunna få en skolutbildning som lever upp till de globala hållbarhetsmålen.
Att göra något åt den orättvisa fördelningen av stödresurser är svårare. Direkta ekonomiska bidrag riskerar tyvärr att försvinna i korruption, enligt Toomas Timpka. En möjlighet skulle kunna vara att de rikare förbunden, via Internationella Friidrottsförbundet, delar med sig av personal och tekniska resurser till sämre lottade idrottare inför stora mästerskap.
Forskarna har inte undersökt vilka konsekvenser skillnaderna i stöd har för de aktivas verkliga resultat på tävlingar. Det ska följas upp i samband med VM i Budapest sommaren 2023.
Sport
Örebronyheter
Källa: Linköpings universitet
Related Posts
Latest News
-
Unik satsning på vård- och omsorgspersonal
Den 4 mars 2025 startade de första kurserna inom det...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Ökning av köldskador efter lustgas Örebroforskare varnar för konsekvenserna
Skadorna som kan uppstå när man använder lustgas i berusande...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Tre av tio hästtransporter har allvarliga brister
Hästägare är måna om att sina djur ska ha det...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Ökad kunskap om Naloxon ska minska dödligheten
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Spärrade konton och anhörigfrågor gör konsumenter oroliga
Konsumenternas Bank- och finansbyrå hanterade 9 100 ärenden från konsumenter...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 21, 2025
- 0
-
Lagerhaus tar klivet in i skönhetsritualen
Lagerhaus tar klivet in i skönhetsritualen, lanserar ny kollektion för...
- Posted mars 21, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login