- Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
- Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
- Första etappen i omfattande vårdkvarter
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- Omfattande körkortsförändringar på gång
- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
- ”En guldgruva” av Leia
- 58 meter upp med Toni Holgersson och Dan Fägerquist
- Hög smäll vid skola i Örebro
- Ny överenskommelse om hälso- och sjukvård i hemmet
Stopp för matcher och tävlingar

Folkhälsomyndigheten har idag fattat beslut att idrottsrörelsen bör avstå helt från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar, med undantag av sådan idrott som är yrkesmässig. Beslutet grundas på det rådande allvarliga smittläget.
– Läget är allvarligt och det är oerhört viktigt att idrottsrörelsen fortsätter följa allmänna råd och rekommendationer för att undvika smittspridning. Många inom idrottsrörelsen har tagit stort ansvar. Tyvärr har vi exempel inom idrottsfamiljen där inte alla helt följt de råd och rekommendationer som finns. Idrottsrörelsen har fått ett förtroende att hålla igång viss verksamhet, ett förtroende vi ska vårda, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet.
Riksidrottsförbundet uppmanar idrottsförbund, föreningar, aktiva och ledare att säkerställa att verksamheten fullt ut genomförs i enlighet med de gällande rekommendationerna.
– Vi längtar alla till att vi kan återgå till det som var innan pandemin men läget medför att vi nu tyvärr inte kan anordna enstaka matcher och tävlingar men kan fortsätta träna, säger Björn Eriksson.
Enligt Folkhälsomyndighetens tidigare föreskrifter och allmänna råd bör föreningar avstå från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar med undantag för bland annat enstaka tävlingar eller matcher som riktar sig till barn födda 2005 och senare. Detta undantag hävs från och med den 1 mars tills dess att smittläget förbättras.
– Vi vet alla att idrottsrörelsen fyller en viktig funktion och för många barn och unga är det helt avgörande att få komma till sin träning, till sin grupp eller lag och få ta del av den viktiga gemenskapen. För många är sporren att få mötas i tävling eller match och det ställer krav hos våra ideella ledare att nu fortsatt entusiasmera medlemmarna så att vi kan behålla dem även efter pandemin, säger Björn Eriksson
Idrotten har haft undantag från de allmänna råden för yrkesmässig idrott. Definitionen på yrkesmässig idrott enligt Riksidrottsförbundet och Folkhälsomyndigheten är idrott för sådan utövare där idrottsutövningen är den huvudsakliga sysselsättningen och där utövaren befinner sig på nationell eller internationell elitnivå för seniorer inom den aktuella idrottsgrenen. Båda villkoren – idrottsutövningen som huvudsaklig sysselsättning och att befinna sig på nationell eller internationell elitnivå för seniorer – måste vara uppfyllda för att undantaget ska kunna tillämpas.
Förutom att idrottsrörelsen drabbas verksamhetsmässigt påverkas också ekonomin. Riksidrottsförbundet har framfört till regeringen att ett ekonomiskt stöd på minst 2-4 miljarder kronor är nödvändigt. Från och med den 1 mars står det noll kronor i stöd till idrottsrörelsen.
– När det är hårdare restriktioner och idrotten fortsatt ska ta ansvar så drabbas vi ekonomiskt. Vi kan inte vänta längre utan behöver ett besked kring fortsatt stöd. Slå inte på oss från flera håll, ge oss ett besked nu. Här vilar ansvaret tungt på regeringen att visa ledarskap, säger Björn Eriksson.
Regionalt
Örebronyheter
Källa Riksidrottsförbundet
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
Under lördagen tog Örebro SK Damer sig an elitettan konkurrenten...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
Förra veckan firades det första spadtaget för parkeringshuset Autogyron 3...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Första etappen i omfattande vårdkvarter
Den nya vårdcentralen i Skebäck i Örebro står nu klar....
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
*Makeriet* 2025.03.28 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Omfattande körkortsförändringar på gång
EU förväntas inom kort fatta formellt beslut om nya regler,...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Motverka ensamhet viktig uppgift för kommunerna
Den nya nationella strategin mot ensamhet ger kommunerna en viktig...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Finansiellt stöd till Ukraina på minröjnings- och drönarområdet
Regeringen ger Försvarsmakten i uppdrag att genomföra utbetalningar till de...
- Posted mars 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login