- Halvljus vanligaste felet vid besiktning
- Ingen division 1 nästa säsong för Kumla IBK
- Cybersäkerhetsexpert ny WASP-gästprofessor vid Örebro universitet
- Mullhyttans IF får stöd från Arvsfonden
- Utan småföretagen stannar Örebro län
- Första förlusten för Degerfors IF
- Välkommen på valborgsfirande vid Örebro slott
- Örebrostudent världsmästare i bandy tog dubbla guld
- Örebro SK Dam spelade oavgjort i premiären
- Sök bidrag för att arrangera en sommarlovsaktivitet i Hällefors
Stiltje på bostadsmarknaden i juli

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar på en sammantaget oförändrad temperatur i juli i förhållande till juni. För lägenheter föll visserligen antalet återpublicerade annonser samtidigt som budpremierna steg något.
Det motverkades dock av framför allt färre budgivare och längre annonstider. På villasidan sjönk också antalet budgivare något. Trots det steg budpremierna svagt. Även om temperaturen på bostadsmarknaden stigit sedan årets början är det en bit kvar till normala temperaturer, för Sverige som helhet.
Sammantaget oförändrat försäljningsläge för lägenheter i juli …
Bomarknadstempen visar på en sammantaget oförändrad temperatur i juli i förhållande till juni för lägenheter. Visserligen föll antalet återpublicerade annonser samtidigt som budpremierna steg något (mätt som avvikelser från det historiska genomsnittet).
Det motverkades dock av framför allt färre budgivare och längre annonstider. Trots stigande temperatur mätt sedan årets början, är det en bit kvar till normala temperaturer för både Sverige som helhet. Utbudet, annonstiderna och antalet återpublicerade annonser är de faktorer som avviker mest negativt från hur det brukar se ut vid ett mer normalt läge (sett till det historiska genomsnittet).
— Det återstår att se i vilken utsträckning de av Riksbanken väntade räntesänkningarna kan skapa lite bättre snurr på bostadsmarknaden. Utbudet av bostäder är historiskt mycket stort. På lägenhetssidan står också många bostadsrättsföreningar trots väntade räntesänkningar av Riksbanken, inför ett fortsatt behov av att höja månadsavgifterna till följd av det nu betydligt högre ränteläget jämfört med för ett par år sedan, säger Robert Boije.
— En intressant fråga är också vilken inverkan de senaste dagarnas breda börsfall världen över samt den ökade oron för den globala konjunkturen i förlängningen kan ha på den svenska bostadsmarknaden. Ökad oro och osäkerhet kan leda till minskad aktivitet på bostadsmarknaden. Om Riksbanken och andra centralbanker samtidigt svarar med mer aggressiva räntesänkningar framöver som leder till tydligt lägre bolåneräntor än väntat, kan det istället gynna bostadsmarknaden, säger Robert Boije.
… liksom för villor
Bomarknadstempen även för villor visar på en sammantaget oförändrad temperatur i juli i förhållande till juni. Visserligen ökade budpremierna lite under månaden (mätt som avvikelse från det historiska genomsnittet). Det motverkades dock av färre budgivare.
I likhet med för lägenheter är det en bit kvar till normala temperaturer för både Sverige som helhet och i alla tre storstadsområdena för villor (se diagram 5). Utbudet och antalet återpublicerade annonser är de faktorer som avviker mest negativt från hur det brukar se ut vid ett mer normalt läge (sett till det historiska genomsnittet).
— Efter det lilla uppsvinget i juni uppvisade juli i stort sett stiltje på bostadsmarknaden. Det är också tydligt att det alltjämt är en bit kvar till mer normala temperaturer på bostadsmarknaden, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
— Det som sticker ut som mest negativa faktorer på villasidan är utbudet och antalet återpublicerade annonser. Samma faktorer, tillsammans med längre annonstider, är de mest negativa faktorerna på lägenhetssidan, säger Robert Boije.
Ekonomi
Örebronyheter
Källa: SBAB
Related Posts
Latest News
-
Två år av krig i Sudan
Kriget mellan Rapid Support Forces (RSF) och Sudans armé (SAF) går...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
OpenArt och Konstenheten söker någon som vill göra konsten tillgänglig
Vill du hjälpa oss att göra konsten tillgänglig för alla...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Halvljus vanligaste felet vid besiktning
Defekta halvljus är fortfarande den vanligaste anmärkningen vid besiktning av...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Ingen division 1 nästa säsong för Kumla IBK
Kumla IBK har spelat klart för säsongen, det efter att...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Cybersäkerhetsexpert ny WASP-gästprofessor vid Örebro universitet
Mauro Conti, expert inom cybersäkerhet och dataintegritet, har utsetts till...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Kvinna stal från äldre
En kvinna i fyrtiofemårsåldern har gripits misstänkt för stöld och...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Mullhyttans IF får stöd från Arvsfonden
Mullhyttans IF får stöd med drygt 7,1 miljoner från Arvsfonden...
- Posted april 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login