- Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
- Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
- Nu börjar årets vårsopning
- Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
- Storseger för Kumla första omgången
- Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
- Första etappen i omfattande vårdkvarter
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- Omfattande körkortsförändringar på gång
- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
Stefan Strand Lindbergs Buss klar för Bussförar-SM 2019

Bussförar-SM 2019 genomförs i två delar. Kvalificeringen sker genom ett internetbaserat prov som funnits tillgängligt sedan den 25 mars via sajten www.bussforar-sm.se. När kvalificeringsdelen stängde den 21 juni hade 501 stycken tävlande (att jämföra med 448 tävlande 2018) genomfört provet.
De 16 bussförare med högst poäng, kallas nu till finalen måndagen den 9 september, för att delta i omfattande praktiska prov med halkbana, manöverkörning, sparsam körning och katastrofövning. Finaltävlingen genomförs på Gillingebanan strax norr Stockholm och parallellt med finaltävlingen arrangeras en bransch- och informationsdag med Arbetsförmedlingen.
De 16 finalisterna är (i bokstavsordning):
Namn | Företag | Garage/depå |
Abdul Husein | Keolis | Grimbo |
Anders Norell Bergendahl | Keolis | Stockholm |
Carl Eric Ericsson | Barks Buss, Finspång / Nobina, Uppsala | Uppsala |
Denny Bauer | Björks Buss | Västerås |
Erik Lindgren | KR Trafik | Umeå |
Håkan Lesser | Björks Buss | Ludvika |
Jacob Kone | Transdev | Norrköping |
Lyes Ramdani | Transdev | Eskilstuna |
Mats Udenius | VS & Perssons Bussar | Söderhamn |
Misdilli Kiran | Keolis | Hornsberg |
Per Hedlund | VY | Valskog |
Robert Johansson | Björks Buss | Västerås |
Stefan Strand | Lindbergs Buss | Örebro |
Susanne Karlsson | Nobina | Varberg |
Tesfaldet Bokre | Keolis | Hornsberg |
Veronica Mattsson | Gamla Upsala Buss | GUB Uppsala |
Varje år genomförs mer än 1 miljard resor inom kollektivtrafiken. En av de viktigaste yrkesgrupperna inom området är bussföraren som har en nyckelroll för att resan ska bli behaglig och säker. Förarna är företagets ansikte utåt och det är viktigt att som förare vara serviceinriktad, representativ och att ha ett bra kundbemötande. Som bussförare ska man kunna köra fordonet mjukt och säkert, ekonomiskt och riskmedvetet och man ska kunna manövrera fordonet i trånga trafikmiljöer. Som bussförare är det även viktigt att vara kvalitets- och miljömedveten och att kunna hantera konfliktsituationer.
Stora rekryteringsbehov kommande år
Transportföretagen, som bransch- och arbetsgivarförbundet Sveriges Bussföretag är en del av, genomförde under våren 2018 en enkätundersökning riktad till medlemsföretag i bussbranschen samt kommunala bussbolag. Syftet med undersökningen har varit att kartlägga bussbranschens rekryteringsbehov de kommande åren. Jämfört med motsvarande undersökning två år tidigare har behovet av bussförare de kommande tre åren vuxit kraftigt. Under den kommande treårsperioden (2018-2021) behöver branschen rekrytera 7 300. Motsvarande siffra var två år innan 4 200. Sex av tio företag med rekryteringsbehov, som försökt rekrytera bussförare det senaste året, har haft svårigheter. Den främsta orsaken till svårigheterna att rekrytera är att hitta sökande som har rätt utbildning. Var fjärde bussförare är över 60 år och under de kommande tre åren (2018-2021) förväntas cirka 2 600 bussförare gå i pension.
Lokalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Hur står det till med försäkringen på campingpärlan
Vi går mot ljusare tider och snart är det dags...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Tre av tio hundägare plockar inte alltid upp efter sin hund
Ca tre av tio hundägare plockar inte alltid upp efter...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Så mycket vill svenskarna lägga på möhippor och svensexor
Med den stundande bröllopssäsongen är planeringen av möhippor och svensexor...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
TU kräver att den svenske journalisten i Turkiet släpps omedelbart
Sveriges regering måste skyndsamt vidta åtgärder, och göra allt de...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
*Makeriet* 2025.03.29 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM, handlar om hur förutsättningar och...
- Posted mars 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login