- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
- Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
- Nu rivs de gamla datorsalarna lämnar plats för Learning Lab 2.0
- Nykter körning i påsk
- Örebro SK föll efter målvaktsmiss
- Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
- Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
Stabilt race av Marcus Ericsson

Under lördagskvällen körde Indycar serien Grand Prix of Portland. Racet var ett klassiskt ban race som gick över 110 varv.
Marcus Ericsson startade racet från en tionde plats som bäste svensk med Felix Rosenqvist på en 18 plats och Linus Lundqvist på en 21 plats. Racet började dramatiskt med gulflagg redan på det första varvet efter att Scott Dixon körde av banan och in i muren, Marcus klarade omstarten bra och behöll sin tionde plats. Efter omstarten jobbade Marcus på och var inför sitt depå stopp uppe på en åttonde plats, men blev efter ett bra stopp omkörd av fyra bilar när han kom ut på kalla däck och halkade ner till en 12 plats. Till det andra depå stoppet gjorde Marcus en ordentlig overcut som lyckades och han kom ut på en niondeplats. Det var svårt att köra om på banan vilket troligen berodde på att bantemperaturen var betydligt högre nu än man haft under träningar och kval så taktiken blev oerhört viktig, Marcus valde att även till det tredje depå stoppet göra en ordentlig overcut och kom ut som sjua ännu ett lyckat stopp. När Lundgaard gick i depå så gick Marcus upp på en sjätteplats, på grund av att det var så svårt att köra om blev racet med 15 varv kvar ganska statiskt och mär målflaggan gick så låg Marcus kvar på en sjätteplats.
Stabil körning från Marcus som går framåt fyra placeringar i ett ganska svår kört race där det verkade vara nästan omöjligt att köra om och som bara innehöll en gulflagg. Det var dock skönt att få se ett race där allt höll för Marcus inklusive taktiken och motorn. Felix Rosenqvist slutade på en 14 plats och Linus Lundqvist på en 21 plats.
Vann gjorde Will Power, tvåa Alex Palou, trea Josef Newgarden, fyra Colton Herta, femma Marcus Armstrong, sexa Marcus Ericsson, sjua Scott Mclaughlin, Åtta Santino Ferrucci, nia Graham Rahal och tia Kyle Kirkwood.
Nästa race körs på söndag den 1 september då vi besöker ovalen i Milwaukee.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Motor
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Gamers, youtubers och influencers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter ska ta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Planering för storskalig utrymning tillsammans med Finland
Regeringen beslutade igår att ge Myndigheten för samhällsskydd och beredskap...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Nu tas nästa steg i arbetet med Fritidskortet
Fritidskortet ska öka möjligheterna för barn och unga att delta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Obi-Wan till Stockholm
Comic Con Stockholm har nöjet att meddela att ingen mindre...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Många löptränar för att må bättre psykiskt
Löpning har aldrig varit mer populärt, och det handlar inte...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Mer kunskap ska rädda liv vid opioidförgiftning
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login