- TV4 frias gällande ljudupptagning från skolskjutningen
- Så många barn plockar skräp i Örebro län
- Kosläpp hetare än Svenska Cupen
- Marcus Ericsson snurrade till det
- Tre omtycka handledare hyllas av AT-läkarna
- Lovande genrep för Degerfors IF
- Beslut om avveckling av sju förskolor och en skola
- Möjligt att ansöka om feriepraktik hos Askersunds kommun
- Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
- Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
SM-veckan | Curlingpremiär i dag onsdag

SM-veckan är i full gång i Örebro och i dag onsdag startar tävlingarna för curling. Och det blir SM-tävlingar med bästa tänkbara startfält. Sverige tillhör den absoluta världstoppen i både herr-, dam- och rullstolscurling och samtliga toppspelare är på plats i Örebro för kamp om SM-medaljer.
På herrsidan heter favoriten lag Niklas Edin från Karlstad CK. Niklas var skipper i bronslaget vid OS i Sotji 2014 och på meritlistan finns även VM- och EM-guld. I år spelar Niklas tillsammans med Oskar Eriksson, Kristian Lindström och Christoffer Sundgren. Det nykomponerade laget vann EM-guld så sent som i november 2014. Totalt 16 lag finns med i herrarnas startfält. Bland dem som utmanar Edin om SM-titeln finns lag Hasselborg från Härnösands CK, som vann Elitserien 2014, och fjolårets SM-tvåa lag Eskilsson från Skellefteå CK.
På damsidan är lag AllTele/Margaretha Sigfridsson, med bland annat OS-silver, VM-silver och EM-guld på meritlistan, en given storfavorit. Sigfridsson kommer att utmanas om guldet av bl.a Team Golldreson/Sundbybergs CK som i november representerade Sverige vid EM och som ingår i den svenska landslagstruppen.
Sveriges bästa curlingspelare genom tiderna, Anette Norberg, finns också med i startfältet vid SM-veckan i Örebro. 48-åriga Norberg tävlar numera för Stocksunds CK och i laget finns dottern Therese, 17 år, och lillasyster Cathrine Lindahl (som också var med i OS-laget 2006 och 2010).
För första gången är rullstolscurling en del av SM-veckan och det är SM för tremannalag som ska avgöras. Så sent som förra veckan blev det klart i Sveriges mest meriterade rullstolscurlare, Jalle Jungnell, kommer till Örebro. Jalle tävlar för Södertälje CK och tillsammans med Kristina Ulander och Ronny Persson. För alla tre i laget väntar VM i Finland 7-13 februari så SM-tävlingarna i Örebro blir ett mycket viktigt formbesked.
Fakta om curling på SM-veckan
Spelplats är ishockeyhallen på Trängens IP som har byggts om till curlingarena och totalt 29 lag, fördelade på damer, herrar och rullstolscurling finns med i startfältet.
SM-veckan, Sport
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
TV4 frias gällande ljudupptagning från skolskjutningen
TV4 Nyheternas inslag den 5 februari 2025, om vad som...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Tvärstopp i e-handeln i februari
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för februari månad till...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Sex av tio svenskar oroliga för livsmedelsberedskapen
Sex av tio svenskar är mer oroliga för livsmedelsberedskapen än...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Så många barn plockar skräp i Örebro län
Nu har anmälan till Håll Sverige Rents Skräpplockardagar 2025 varit...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Kosläpp hetare än Svenska Cupen
Tisdag 18 mars 2025, klockan 12.00 gällde det att vara...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Psykisk ohälsa och stillasittande kostar samhället fem procent av BNP
Stillasittandet kostar Sverige 16,5 miljarder kronor årligen, enligt Folkhälsomyndighetens nya...
- Posted mars 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login