- Svagt KIF Örebro förlorade mot divison 1-lag
- Förskolan Regnbågen i Kumla ska invigas
- Mingel – *Makeriet* Fredag 21 Mars 2025
- Idrottsstjärnor hyllades på Örebro slott
- Ombyggnationen av Fisktorget återupptas
- Använd mindre vatten genom små förändringar i vardagen
- Fortsatt utredning om Vedevågs skola
- Unik satsning på vård- och omsorgspersonal
- Ökning av köldskador efter lustgas Örebroforskare varnar för konsekvenserna
- Lagerhaus tar klivet in i skönhetsritualen
Sex kulturskapare utvalda till nordiskt residens i Tiveden

Skulpturala vävar, ny musik till medeltida ballader och dans med jordbruksredskap. Det är några av ingredienserna i vårens residens i Tiveden.
– Jag ser fram emot spännande möten mellan kulturskapare från tre nordiska länder, säger Mirja Mattsson, utvecklingsledare som arbetar med Kulturella kraftfält på landsbygden.
Totalt har 168 nordiska kulturskapare sökt till Region Örebro läns genreöverskridande residens, i Tivedstorp i Laxå kommun. Residenset är en möjlighet för konstnärer att under en begränsad tid, få arbeta och skapa på en speciell plats i Örebro län.
Bland de sökande har sex personer valts ut för att delta på residenset. Personerna arbetar inom dans, cirkus, musik, film, litteratur och konst. Och de bor och verkar i tre nordiska länder.
– Det här är första gången vi har ett residens där olika kulturformer ingår. Det ska kul att se hur deras konstnärskap kan påverka varandra och hur det kan berika länet, säger Johanna Berglund, utvecklingsledare litteratur i Region Örebro län.
Temat för residenset är ”by”. Deltagarna på kulturresidenset får förhålla sig mer eller mindre fritt till ordet ”by”, och de utvalda kulturskaparna har valt att tolka temat på olika sätt.
– Manusförfattaren inom film kommer att fokusera på att utveckla karaktärerna i en kortfilm och utgå från vilka olika roller man kan inta i en by, medan den utvalda konstnären inom bild och form kommer att vara byns vävare som tolkar omgivningen med hjälp av handvävning. Det ska bli spännande att se resultatet, säger Jerry Eriksson, utvecklingsledare inom film på Region Örebro län.
Platsen för residenset är den lilla byn Tivedstorp som ligger intill Tivedens nationalpark i södra Örebro län. Byn består av gårdar och stugor från 1700- och 1800-talet. Här finns hagar, slåtterängar, kapell, servering, en festloge samt en dansbana. Bergslagsleden går genom byn och är ett välkänt besöksmål för vandrare. Tivedstorp ingår i ett av regionens utsedda Kulturella kraftfält. Den 25 maj finns det möjlighet för allmänheten att besöka residenset under ett publikt evenemang, Tivedstorps kulturfest, där alla deltagare bidrar med en programpunkt. Utöver residensdeltagarna blir det spelningar med bandet Borkum och musikern Linnea Lidberg.
– Det blir en dag som kommer att vara fylld med kultur, mat och dryck. Runt om i byn kommer vi att visa konst och på våra scener blir det framträdanden av spännande kulturutövare. Det blir roligt att välkomna nyfikna besökare som vill ta del av kulturen här, säger Anna Lidberg, konstnär, delägare i Tivedstorp och värd för residenset.
Kultur | Tiveden
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Svagt KIF Örebro förlorade mot divison 1-lag
KIF Örebro fortsätter sin uppladdning inför premiären av Elitettan 2025...
- Posted mars 22, 2025
- 0
-
Förskolan Regnbågen i Kumla ska invigas
Ceremonin i Kumla äger rum på förskolan Regnbågens utegård där...
- Posted mars 22, 2025
- 0
-
Fem personer till sjukhus efter trafikolycka (Uppdatering)
Tre personer har förts till sjukhus efter en trafikolycka i...
- Posted mars 22, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 21 Mars 2025
*Makeriet* 2025.03.21 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 22, 2025
- 0
-
Satsningar för att stötta ekonomins återhämtning
Regeringen kommer i samband med vårändringsbudgeten gå fram med direkta...
- Posted mars 22, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 22, 2025
- 0
-
Nytt initiativ ska inspirera unga i köket
Undersökning avslöjar svenskarnas bristande matkunskaper, nytt initiativ ska inspirera unga...
- Posted mars 22, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login