Satsning på att förbättra livsvillkoren för barn och unga

By on 19 februari, 2025
Genrebild

Region Örebro län har tagit initiativet till Kraftsamling Barn och unga, för att förbättra förutsättningarna för barn och unga i länet. Målet är att ge alla barn och unga goda levnadsvillkor, stärka deras möjligheter att forma sina liv, klara skolgången och känna delaktighet i samhället och samhällsutvecklingen.

I Örebro län är andelen barn i ekonomiskt utsatta familjer högre än riksgenomsnittet. Samtidigt växer de socioekonomiska klyftorna, och utmaningar kopplade till barns psykiska hälsa, framtidstro och skolresultat är tydliga.

— Kraftsamling Barn och unga fokuserar på att stödja initiativ som förbättrar barn och ungas förutsättningar, både här och nu samt inför framtiden. Projekten som beviljats medel handlar bland annat om att stärka föräldra-barnrelationer, skapa förutsättningar för att fler ska få en välfungerande skolgång och en meningsfull fritid samt skapa tryggare närsamhällen, säger Charlotta Englund regionråd (C).

Genom tidiga, främjande och förebyggande insatser kan flera av länets utmaningar hanteras samtidigt, något som inte bara är samhällsekonomiskt kostnadseffektivt utan även leder till bättre livskvalitet.

— Kraftsamlingen ska fungera som en plattform som underlättar, stödjer och kopplar samman olika verksamheter inom det främjande och förebyggande arbetet. Syftet är att stärka lokala initiativ och samtidigt främja lärande och samverkan mellan olika aktörer i länet, säger Susanne Rosendahl, utvecklingsledare på Region Örebro län.

I utlysningen 2024 fick fem olika projekt ta del av statliga utvecklingsmedel, för att driva pilotprojekt och andra initiativ som på olika sätt främjar barn och ungas förutsättningar*.

— Ansökningarna bedömdes utifrån flera kriterier. Ett krav var samverkan med minst en annan organisation, för att få in fler perspektiv i utveckling av nya initiativ. Ett annat var att projekten skulle fokusera på främjande och förebyggande arbete. Initiativen skiljer sig åt men alla delar samma långsiktiga mål: att stärka skyddsfaktorer för barn och unga och bidra till bättre livsvillkor, fortsätter Susanne Rosendahl, utvecklingsledare på Region Örebro län.

Örebro
Örebronyheter

Källa: Region Örebro län
*En lista över projekten och respektive projektägare finns på kraftsamlingens webbplats https://utveckling.regionorebrolan.se/sv/regionala-utvecklingsstrategin/natverk-samverkan-och-konferenser/kraftsamling-barn-och-unga/beviljade-projekt-2024/#accordion-block-174583.

You must be logged in to post a comment Login