- Så många barn plockar skräp i Örebro län
- Kosläpp hetare än Svenska Cupen
- Marcus Ericsson snurrade till det
- Tre omtycka handledare hyllas av AT-läkarna
- Lovande genrep för Degerfors IF
- Beslut om avveckling av sju förskolor och en skola
- Möjligt att ansöka om feriepraktik hos Askersunds kommun
- Satsning på att bli en AntibiotikaSmart vårdcentral
- Mingel – *Makeriet* Lördag 22 Mars
- BIK Karlskoga kvitterade i kvartsfinalserien
Säkerhetsarbetet ska förstärkas

Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten ska förstärka säkerhetsarbetet. Medarbetare i rättsväsendet riskerar att utsättas för otillåten påverkan, när personer med koppling till bland annat organiserad brottslighet lagförs.
Det innebär att Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten, precis som övriga myndigheter inom rättsväsendet, ställs inför nya säkerhetsrelaterade utmaningar. Regeringen ger därför myndigheterna i uppdrag att förstärka säkerhetsarbetet inom respektive myndighet.
– Den grova organiserade brottsligheten är systemhotande – den infiltrerar politiska partier och myndigheter, den utövar påtryckningar på offentliga beslutsfattare och skrämmer vittnen till tystnad. Det är givetvis oerhört allvarligt när hot, våld och trakasserier riktas mot medarbetare, men i förlängningen är det också ett mycket allvarligt angrepp på vårt demokratiska system. Därför ger vi nu både Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten i uppdrag att förstärka säkerhetsarbetet, säger justitieminister Gunnar Strömmer.
Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten bedriver redan ett aktivt säkerhetsarbete och säkerhetsfrågor ges ett stort genomslag i myndigheternas arbete med den fysiska säkerheten. Det är angeläget att säkerhetsarbetet intensifieras i takt med samhällsutvecklingen och ligger steget före i syfte att upprätthålla en hög säkerhetsnivå i hela verksamheten.
I uppdraget ingår att redovisa vilka åtgärder som vidtagits och vilka åtgärder som planeras på kort sikt för att förstärka säkerhetsarbetet. Det gäller såväl medarbetarskyddet som verksamhetens skydd mot otillåten påverkan ur ett bredare perspektiv.
Myndigheterna ska redogöra för hur samverkan med övriga relevanta myndigheter inom rättsväsendet kring säkerhetsarbetet ser ut, och om det finns behov av en utvecklad samverkan. Synpunkter ska inhämtas från Polismyndigheten och Säkerhetspolisen i relevanta delar.
Uppdragen ska delredovisas av respektive myndighet senast den 1 april 2024 i den del som avser medarbetarskyddet. Senast den 1 november 2024 ska uppdragen slutredovisas.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Justitiedepartementet
Related Posts
Latest News
-
Tvärstopp i e-handeln i februari
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för februari månad till...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Sex av tio svenskar oroliga för livsmedelsberedskapen
Sex av tio svenskar är mer oroliga för livsmedelsberedskapen än...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Så många barn plockar skräp i Örebro län
Nu har anmälan till Håll Sverige Rents Skräpplockardagar 2025 varit...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Kosläpp hetare än Svenska Cupen
Tisdag 18 mars 2025, klockan 12.00 gällde det att vara...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Psykisk ohälsa och stillasittande kostar samhället fem procent av BNP
Stillasittandet kostar Sverige 16,5 miljarder kronor årligen, enligt Folkhälsomyndighetens nya...
- Posted mars 24, 2025
- 0
-
Brist på fortbildning för fysioterapeuter påverkar vården
Allt för få fysioterapeuter får den fortbildning de behöver, vilket...
- Posted mars 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login