- Resetrender 2025 örebroarnas favoriter
- Nytt steg på vägen mot framtida museiupplevelse
- Så påverkas trafiken av arbeten vid Universitetsrondellen och Universitetsplatsen
- 11 miljoner kronor till restaurering av våtmarker
- Överviktsoperationens positiva effekt på blodsocker och diabetes typ 2
- Sex gånger så många sjukskrivningar av stress i Örebro län
- BIK Karlskoga föll i förlängningen
- Ny etapp påbörjas i arbetet på Västra Nobelgatan och Hertig Karls allé
- Storsatsning på Örebros fjärrvärme
- Studenter överlämnar brev för ökad jämställdhet i byggbranschen
Så mycket ökar kostnaderna i Örebro län

Så mycket ökar kostnaderna i Örebro län för el, värme, avfall samt vatten och avlopp.
Totalkostnaden för el, fjärrvärme, avfall samt vatten och avlopp har ökat med 11 procent under året. Det visar den senaste Nils Holgerssonrapporten, som kartlägger avgifter och taxor i hela landet.
Under 2023 ökade kostnaderna i Örebro län med 12 procent. Dyrast är det för boende i Nora som betalar i snitt 2 993 kronor och billigast är det för boende i Karlskoga som betalar i snitt 2 470 kronor.
Stor skillnad mellan kommunerna i Örebro län
Totalkostnaden för el, fjärrvärme, avfall och VA har ökat med 11 procent under det senaste året. Skillnaden mellan de billiga och de dyra kommunerna ökar. Dyrast är det för boende i Nordanstig som i snitt betalar 3 226 kronor per lägenhet och månad jämfört med boende i Luleå som betalar 1 917 kronor.
Det kan jämföras med boende i Örebro län där boende i Nora betalar mest med i snitt 2 993 kronor per lägenhet och månad, medan boende i Karlskoga betalar minst 2 470 kronor per lägenhet och månad.
– Det senaste årets kostnadsökningar sätter en enorm press på hushållen och fastighetsföretag som redan är hårt pressade av inflation och kraftigt stigande räntor. Det här är nödvändiga tjänster i ett hushåll och inget som går att göra avkall på, säger Louise Wall, ordförande i Nils Holgerssongruppen.
Sedan år 2000 har prisökningen för Nils Holgersson varit hela 120 procent jämfört med en inflation på totalt 53 procent.
Örebro sticker ut bland landets tio största kommuner
Höjningarna i de tio största kommunerna ligger i linje med rikssnittet men tre kommuner sticker ut, Norrköping, Malmö och Örebro där den gemensamma nämnaren är att både fjärrvärme och elnätet ägs av Eon.
– Nätföretaget har inte några konkurrenter och som konsument kan du inte påverka vilket nät eller leverantör som du tillhör. Även fjärrvärmenätens monopolliknande ställning gör konsumenten utsatt. Skillnaderna i pris är stora mellan olika nät och här vill vi se en ökad transparens kring prissättningen, säger Louise Wall.
Ekonomi | Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Nils Holgerssongruppen
Hela rapporten med utfall i respektive kommun och län finns på www.nilsholgersson.nu
Related Posts
Latest News
-
Resetrender 2025 örebroarnas favoriter
Enligt resebyrån Tickets bokningsstatistik inför 2025 fortsätter Europa att vara...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Nytt steg på vägen mot framtida museiupplevelse
Hösten 2024 blev det klart efter en ny upphandling, att...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Så påverkas trafiken av arbeten vid Universitetsrondellen och Universitetsplatsen
Den 24 mars börjar byggnationen på Universitetsrondellen och Universitetsplatsen för...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Personbil och lastbil i olycka på Länsväg 243 (Uppdatering)
En trafikolycka ska ha inträffat på Länsväg 243 mellan personbil...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
11 miljoner kronor till restaurering av våtmarker
Länsstyrelsen i Örebro län har beviljats drygt 11 miljoner kronor,...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Överviktsoperationens positiva effekt på blodsocker och diabetes typ 2
Överviktsoperationer är inte bara en effektiv metod för att behandla...
- Posted mars 19, 2025
- 0
-
Sex gånger så många sjukskrivningar av stress i Örebro län
Sedan början av 2010-talet har antalet stressrelaterade sjukskrivningar ökat både...
- Posted mars 19, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login