- KIF Örebro föll i jämn match mot AIK
- Framgångsrikt vräkningsförebyggande arbete på ÖBO
- BIK Karlskoga vann första semifinalmatchen
- Sök stipendium för fältstudier utomlands via MFS
- Klara för kval hemma i soffan och herrarna fortsätter vinna
- Kvinna hittad avliden i Hällefors
- Mingel – *Makeriet* Lördag 15 Mars
- Stark vinst för aggressivt Örebro HK
- Åke Ingerman är fortsatt styrelsens förslag på ny rektor
- Örebro SK fick oavgjort efter svängigt spel
Resebarometern 2019: Svenskarnas resande minskar

2018 blev året då den mångåriga trenden med ökat utlandsresande bröts. Flygskam, valutaras och värmebölja fick färre svenskar att resa. Det framgår av årets upplaga av Vagabonds Resebarometer.
Svenskarnas resande har ökat konstant under det senaste tio åren. Men nu har det vänt. 2018 minskade fritidsresandet till utlandet, visar Sveriges största resvaneundersökning – Vagabonds Resebarometer. 2018 gjorde svenskarna från 18 år och uppåt totalt 11,2 miljoner semesterresor utomlands. Det är en halv miljon färre än 2017.
På frågan om varför man minskade på sitt resande svarade en majoritet, 64 procent, att de gjorde det på grund av mediernas täta rapportering om miljön och flygets påverkan på klimatet. En annan anledning är valutakurserna.
Resebarometern visar att resandet förmodligen kommer att fortsätta minska. 35 procent av de tillfrågade säger att de 2019 kommer att dra ner ytterligare på sitt utlandsresande. Var fjärde har svarat att de ska flyga mindre. Lika många säger att de i år ska semestra i Sverige. Nästan 20 procent säger att de 2019 ska resa mer med utrikeståg.
Resmålen som vi reser mindre till
Under 2018 minskade vårt resande till Finland och Norge, men också till populära semesterresmål som Spanien, Kroatien, Thailand och USA. Svenskarna valde även bort andra långväga destinationer. En majoritet av de drygt 2000 svarande som utgör underlaget för Resebarometern säger att de valde bort olika destinationer i Karibien och Sydamerika på grund av utsläppen från den långa flygresan.
Men det finns också resmål som går mot strömmen. Resandet till Turkiet har gått ner under flera år men ökade under 2018. Svenskarnas resande ökade även till Danmark (+25 procent), Storbritannien (+14 procent), Nederländerna (+11 procent), Cypern (+8 procent) och Grekland (+2).
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro föll i jämn match mot AIK
KIF Örebro var redan utslagna ur Svenska Cupen inför dagens...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Framgångsrikt vräkningsförebyggande arbete på ÖBO
ÖrebroBostäder (ÖBO) arbetar aktivt för att förhindra vräkningar, och stötta...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga vann första semifinalmatchen
Under söndagen var det dags för BIK Karlskoga att spela...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Sök stipendium för fältstudier utomlands via MFS
Vill du resa utomlands och samla in data eller genomföra...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Klara för kval hemma i soffan och herrarna fortsätter vinna
Det blev en spännande innebandylördag när Kumlas damer som är...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Kvinna hittad avliden i Hällefors
Under lördagen påträffades en avliden person i Hällefors kommun, personen...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 15 Mars
*Makeriet* 2025.03.15 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login