- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Rekordpris för svenskt lammkött ger framtidstro

Intresset för svenskt lammkött ökar. Priset till lammproducenterna ligger nu 10 kronor högre per kilo jämfört med förra året.
– Konsumenterna är villiga att betala extra för att de vet att köttet kommer från djur uppfödda med god djuromsorg som betar utomhus under sommaren, säger Viktoria Östlund, LRFs expert på lammkött.
Fortfarande äter svenskarna i snitt fortfarande lite lammkött, drygt 2 kilo per person och år. Totalkonsumtionen under de tre första kvartalen 2019 var drygt 12 000 ton, varav nära 9 000 ton importerades. Men intresset för svenskt lammkött ökar. Just nu får lammuppfödarna 56 kronor kilot, tio kronor mer än motsvarande vecka 2019. Toppriset till lammproducenterna var 63 kronor i juni förra året, medan priset för konsument i butik ofta ligger på flera hundra kronor.
– Priset till lammuppfödarna har släpat efter länge. Nu har prisnivån äntligen ökat. Efterfrågan på svenskt lamm är god och ökar både i butik och på restaurang. Det i kombination med att priset stiger är en viktig signal att våga satsa på lammuppfödning.
Antalet lammföretagare i Sverige har minskat från 7 910 år 2015 till 6 869 förra året. Förutom lönsamheten, där svenska lammköttsuppfödarna fortfarande får mindre än genomsnittet i EU, är den stora utmaningen att två tredjedelar av allt lammkött som säljs i Sverige är importerat. Köttet reser långväga från andra sidan jordklotet, där Nya Zeeland och Australien, tillsammans med Irland, är de största exportländerna.
– Dagens klimat- och hållbarhetsdebatt bör på sikt leda till ökad svensk lammuppfödning och minskad import. Konsumenterna är måna om att välja kött från djur som får god omsorg och även vårdar vår natur, tror Viktoria Östlund.
Den stora säsongen för lamning är under hösten, men eftersom lammkött betalas bra under våren är vårmånaderna också en stor lamningssäsong.
Regionalt
Örebronyheter
Källa Lantbrukarnas Riksförbund
Related Posts
Latest News
-
Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
Det blir halsbrytande, elakt och roligt när Sofia Thoresdotter kommer...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Man körde påverkad i Varberga
I samband med att vår patrull stoppade och kontrollerade en...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
Intresset för att studera vid Örebro universitet är fortsatt stort...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
Sök till Seniorkraft höstterminen 2025 hos Askersunds kommun, tillsammans med...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
Att fira högtider med traditionella brasor är en uppskattad del...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
Djurens Rätts årliga kartläggning inför påsken 2025, visar att 283...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login