- Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
- Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
- Nu börjar årets vårsopning
- Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
- Storseger för Kumla första omgången
- Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
- Första etappen i omfattande vårdkvarter
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- Omfattande körkortsförändringar på gång
- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
Rekordmånga företag på landets campingar

Att byta hotellrummet mot stugan är en trend som har kommit för att stanna bland landets företagare. Senaste året har antalet företag som väljer stugboende ökat med 45% hos Sveriges ledande campingkedja, First Camp. Nu signar First Camp ett miljonavtal med bokningsaktören Avisita. ”Långt ifrån alla företag vill bo på klassiska hotell”, säger bolagets VD.
Affärsresenärer och entreprenörer är en allt vanligare syn på de svenska campingarna. För campingaktören First Camp har företag blivit en allt viktigare målgrupp, och det verkar vara ömsesidigt. Ifjol lanserade First Camp företagserbjudandet Smart Stay, och företagsbokningarna har därefter ökat med 45 %.
Nu inleder First Camp och Avisita ett samarbete som lär locka än fler företag till landets campingar. Avisita arbetar med logi- och konferensbokning – allt från månadslånga boenden till traditionellt affärsresande. Avisitas logibokningar omsätter årligen 40 miljoner kronor, och i camping ser bolaget en stor potential:
– Potentialen i campingen som företagsboende finns helt klart där, eftersom långt ifrån alla företag vill bo på klassiska hotell i centrala lägen. Ju fler campingägare som öppnar upp sina campingar året runt, desto fler företag lär söka sig dit. Därför ser jag en positiv utveckling för detta segment. Vårt samarbete med First Camp säkerställer att vi kan möta våra kunders behov, säger VD:n Karolina Flink Berndtsson.
Vad är det då som lockar Avisitas kunder?
– Boende på camping är ett prisvärt och bekvämt alternativ för våra kunder som bor under längre perioder, önskar självhushåll och vill ha känslan av ”ett andra hem”, konstaterar Karolina Flink Berndtsson.
Avtalet mellan First Camp och Avisita kommer under 2018 att generera bokningar till ett värde av närmre två miljoner kronor, och båda parter ser goda möjligheter att utveckla samarbetet under kommande år.
Kurvan för omsättningen utanför det klassiska turistsegmentet pekar spikrakt uppåt för First Camp, särskilt på de citynära destinationerna Malmö, Karlstad, Umeå och Luleå. För många tjänsteresenärer blir dessutom campingstugan en bekväm arbetsplats:
– Stugan är en perfekt oas för den som tar med sig jobbet hem. Wifi, egen kaffebryggare, lugn och ro och vacker natur runt hörnet ger goda förutsättningar för att arbeta på distans. Våra drygt 400 stugor i citynära naturmiljöer har blivit en favorit för många som reser i jobbet, säger Gustaf Söderbaum, marknads- och försäljningschef, First Camp.
Ekonomi | Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
TU kräver att den svenske journalisten i Turkiet släpps omedelbart
Sveriges regering måste skyndsamt vidta åtgärder, och göra allt de...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 29 Mars
*Makeriet* 2025.03.29 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 30, 2025
- 0
-
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM, handlar om hur förutsättningar och...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Nu börjar årets vårsopning
Nu börjar Örebro kommun sopa bort sand och grus från...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
Under lördagen tog Örebro SK Damer sig an elitettan konkurrenten...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Storseger för Kumla första omgången
Inför 460 personer i Sörby Sportcenter så vann Kumla IBK...
- Posted mars 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login