- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Rekordförsäljning av miljömärkt el 2020

Allt fler väljer miljömärkt el i sitt elavtal, vilket framgår av efterkontroll av försäljningen av Bra Miljöval-märkt el 2020. Över 10 000 gigawattimmar av den el som sålts i Sverige har varit miljömärkt, och från den försäljningen har nära 25 miljoner kronor avsatts till miljö- och energieffektiviseringsprojekt.
Varje år genomför Bra Miljöval en kontroll av såld och inköpt miljömärkt el för att säkerställa att miljökraven i kriterierna är uppfyllda, och att elen har sitt ursprung från godkända produktionsanläggningar. Kontrollen är elanvändarnasgaranti på att den miljömärkta el de valt att köpa verkligen ingår i elleveransen. 2020 års kontroll, som nyligen sammanställts, visar att fler än någonsin valt miljömärkt el.
— Vi ser att efterfrågan på miljömärkt el har ökat genom åren. Resultatet för 2020 visar att fler energibolag valt att erbjuda miljömärkt el i sina elavtal, ofta på grund av att kunder efterfrågat det, säger Eva Eiderström, chef Bra Miljöval.
Utöver hårda miljökrav på den förnybara elproduktionen genererar försäljning av Bra Miljöval Elenergi så kallad additionell miljönytta. Det innebär att alla energibolag som säljer el märkt med Bra Miljöval avsätter pengar till fonder som stöttar projekt som gör konkret miljönytta i vattendrag eller minskar elanvändningen.
— Tack vare rekordförsäljningen av miljömärkt el 2020 har nära 25 miljoner avsatts till Bra Miljöval fonder. Under de senaste elva åren har nästan 250 miljoner totalt avsatts till fonderna och drygt 300 projekt har genomförts. Valet av elavtal gör verkligen skillnad för miljö och klimat, säger Eva Eiderström.
FAKTA:
I Sverige finns cirka 150 energibolag varav 55 har licens för att sälja Bra Miljöval Elenergi till elanvändare.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Bra Miljöval
Related Posts
Latest News
-
Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
Det blir halsbrytande, elakt och roligt när Sofia Thoresdotter kommer...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
Intresset för att studera vid Örebro universitet är fortsatt stort...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
Sök till Seniorkraft höstterminen 2025 hos Askersunds kommun, tillsammans med...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
Att fira högtider med traditionella brasor är en uppskattad del...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
Djurens Rätts årliga kartläggning inför påsken 2025, visar att 283...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Gamers, youtubers och influencers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter ska ta...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login