Regler och etik det största hindret för AI i Sverige

By on 13 mars, 2025
Genrebild

Enligt en ny rapport från Fellowmind har 76 procent av de svenska företagen börjat använda AI, det är aningen högre jämfört med andra länder i Europa (74 procent). Svenska företag vill satsa mer på AI, men jämfört med andra europeiska länder i rapporten ser de lagstiftning och etik som större hinder.

— Relativt många svenska företag har börjat använda AI. Däremot tvekar många inför stora investeringar, bland annat eftersom de upplever osäkerhet om lagstiftning och etik. I Sverige verkar vi också vara mer benägna att investera i AI genom praktiska och gradvisa förbättringar snarare än genom stora och radikala initiativ, säger Arvid Josefsson, AI-strateg på Fellowmind.

Svenska organisationer uppger vidare att de risker man ser med AI är informationssäkerhet och integritetsläckor, felaktigheter och frågor om pålitlighet, etiska utmaningar och omställning av jobb samt brist på transparens och tillit.

Svenska företag halkar efter i AI-optimering

Endast 54 procent av svenska företag mäter AI:s påverkan på verksamheten, vilket är lägre än snittet på 60 procent i de övriga europeiska länderna i undersökningen. Däremot har svenska företag i större utsträckning särskilt utsedda AI-ansvariga jämfört med andra länder i undersökningen.

Rapporten pekar också på att svenska företag går sin egen väg i AI-användning. Till skillnad från europeiska företag, som ofta använder AI för kundinteraktion och innehållsgenerering, satsar svenska bolag främst på AI inom robotiserad processautomation (RPA), maskininlärning och datorstödd affärsanalys.

Några insikter från Fellowminds AI-rapport:

  • 34 procent av de europeiska länder som ingår i studien uppger att datasäkerhet är den största AI-barriären.
  • 31 procent av företagen i undersökningen uppger att kreativitet och innovation har ökat med hjälp av AI.
  • 62 procent av de europeiska företagen i undersökningen har ett AI-team, jämfört med 58 procent av de svenska företagen.
  • Branscher som tillverkning och offentlig verksamhet använder AI i lägre utsträckning.
  • SME-bolag använder huvudsakligen AI inom marknadsföring medan större organisationer använder AI inom försäljning, ekonomi och logistik.

—  För att inte tappa fart i den globala AI-utvecklingen behöver svenska företag en tydligare strategi för att hantera regelverk och etik, samt öka förmågan att mäta och optimera AI-investeringar, säger Anna Kleine, vd på Fellowmind.

— AI utvecklas snabbt, och företag som lyckas navigera i de regulatoriska utmaningarna och koppla AI till affärsnytta blir de stora vinnarna. Vi ser att svenska företag har potential att leda utvecklingen, om de får rätt stöd i att förstå och hantera AI:s regelverk, avslutar Anna Kleine.

Sverige
Örebronyheter

Källa: Fellowmind
Fakta om rapporten
Studien genomfördes av undersökningsföretaget 2Europe på uppdrag av it-företaget Fellowmind. De länder som ingick i studien är: Finland, Danmark, Nederländerna, Tyskland, Polen och Sverige. Totalt omfattades 507 respondenter varav 92 i Sverige.
Undersökningen genomfördes i september-november 2024.

You must be logged in to post a comment Login