- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
- Här lider flest svenskar av pollen Örebro i topp
- Mingel – *Makeriet* Lördag 26 April
- Tre av tio tvekar att köra bil efter ett glas vin anses inte som helt fel
- Bostadsrättspriserna stiger näst mest i landet
Regionalt | Svenskarna vill betala med fingeravtryck och ögonscanning

Fingeravtrycksavläsning och ögonscanning är enligt svenskarna framtidens mest säkra betalningsmetoder, visar en ny undersökning* från Visa Europe. Nära hälften (49 procent) av svenskarna tror även att betalningar kommer att bli enklare och snabbare med hjälp av biometriska lösningar som fingeravtryck. Samtidigt oroar sig svenskarna (44 procent) mer över lagringen av personuppgifter än resten av Europa (33 procent).
Vårt sätt att betala förändras hela tiden och enligt Visa Europes nya undersökning är svenskar bland de i Europa som är mest intresserade av framtidens så kallade biometriska betalningslösningar. Bland annat visar svenskarna ett större intresse än andra européer för chipimplantat (13 procent jämfört med genomsnittet 7 procent) och analys av vener (13 procent jämfört med genomsnittet 9 procent).
Drygt sju av tio (76 procent) svenskar anser att fingeravtrycksavläsning är framtidens mest säkra betalningsmetod, och nästan lika många ser sig även lita på ögonscanning (69 procent) och DNA-test (68 procent) i framtiden. Såväl lösenord (54 procent) som pinkoder (60 procent) anses vara mindre säkra. Nästan var femte svensk (19 procent) tror också att pinkoder och lösenord kommer att vara ersatta av biometriska lösningar redan år 2020.
– Sverige sticker ut i Europa när det gäller mognad och nyfikenhet för nya former av identifikationslösningar i samband med betalningar, som till exempel chipimplantat och DNA-matchning. Undersökningen bekräftar också att svenskarna ligger i framkant när det kommer till nya tekniska lösningar. Biometrik är ett spännande område som kommer att innebära stora möjligheter för både konsumenter och handlare i framtiden, säger Christina Lind, Sverigechef Visa Europe.
Nära hälften av alla svenskar (49 procent) tror också att betalningar kommer att gå snabbare och smidigare med hjälp av biometriska lösningar. Nästan lika många (46 procent) tror också att biometrisk identifikation kan göra att man slipper använda sig av lösenord och PIN-koder i framtiden.
Men trots att svenskarna är mer intresserade av framtidens betalningslösningar jämfört med övriga Europa är de samtidigt mer oroliga över säkerheten kring lagring av personuppgifter i samband med biometriska lösningar. Enligt svenskarna (44 procent) är just lagringen den främsta barriären för att implementera biometriska betalningsmetoder, jämfört med övriga Europa som oroar sig mest över kostnaden för anordningar som tillåter biometrisk identifikation (39 procent). Svenskarna har emellertid mycket högt förtroende för sina banker (83 procent) och sina kortutgivare (78 procent) när det kommer till hantering av personuppgifter i samband med biometriska lösningar.
*Om undersökningen:
Undersökningen är genomförd av undersökningsföretaget Populus, på uppdrag av Visa Europe, under perioden den 22 april till den 6 maj 2016. Totalt har 14 236 respondenter från sju olika länder deltagit (Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien, Polen, Storbritannien och Sverige), varav 2 027 finns i Sverige.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Fortsatt nedgång i handeln med begagnat
Second hand-försäljningen i mars visar för andra månaden i rad...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Ökat vabbande på svenska arbetsplatser
Jobbfrånvaron på grund av vård av barn ökade under årets...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Ny nationell guide ska öka säkerheten vid svenska stränder
De senaste fyra åren har 68 personer omkommit på obemannade...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Så skyddar man sig mot ID-kapningar
Deklarationssäsongen är i full gång, och med den följer en...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Sverige skriver avsiktsförklaring om stöd till invånarna i ukrainska Gammalsvenskby
Under en resa till Ukraina har bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
Nästan nio av tio invånare i Örebro län, 87 procent, vill...
- Posted april 27, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login