- Slow Art Day upptäck konst på ett nytt sätt
- Här utforskar lärare vid Örebro universitet flexibla lärmiljöer
- Resan fortsätter mot Division 1 för Kumlas herrar
- Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas
- Vårtecken Nora kommun har börjat sopa gatorna
- Emigration Expo i helgen var Lindesbergs kommun på plats
- Så fungerar yrkesverksamma lärare i utbildningen av lärare
- Degerfors IF nollade Halmstads BK
- Solala gör konsert på Makeriet
- Kumla IBK’s damer utslagna i kvalet
Regionalt – Motormännen fick medhåll av regeringen i kritiken mot utglesad bilbesiktning

Idag meddelade infrastrukturminister Anna Johansson att regeringen inte tänker glesa ut intervallerna för kontrollbesiktning av personbilar och lätta fordon, bland annat med motiveringen att det skulle vara skadligt för miljön samt hota trafiksäkerheten.
Transportstyrelsen föreslog förra hösten att Sverige skulle sänka sig till minimikraven i EU och att bilar därmed skulle besiktigas mer sällan än idag, men förslaget mötte stark kritik från bland annat Motormännen.
– Det blir alltså ingen ändring, vilket bådar gott för både bilisterna och miljön. Förarens vetskap om bilens trafiksäkerhetsbrister är viktig! Det är också väldigt bra att känna till sådana fel på fordonet som ifall de lämnas utan åtgärd riskerar att ge upphov till ännu mer kostsamma följdskador. För konsumenten är det definitivt fördelaktigt att bilen kontrolleras varje år, säger Carl-Erik Stjernvall, tekniker på Motormännen.
I Motormännens tidigare remissvar påpekade vi bland annat att med utglesade intervaller står det helt klart att många bilar med brister skulle lämnas utan åtgärd under onödigt lång tid. Det skulle ge sämre säkerhet och ha negativ inverkan på miljön. Att då glesa ut besiktningsintervallerna går tvärt emot det gedigna trafiksäkerhetsarbete som har genomförts i Sverige och är ett direkt hot mot vår ambitiösa nollvision.
– Vi påpekade tidigt att utglesade besiktningsintervaller skulle leda till färre stationer i en avreglerad bilprovningsmarknad, längre resväg till bilprovningen och dyrare kontroller. Konsumenten skulle ha drabbats negativt, servicegraden blivit lägre och priserna riskerat att bli högre. Besparingen uteblir därmed också, avslutar Carl-Erik Stjernvall.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Man gripen för misshandel i Lindesberg
En man i i fyrtiofemårsåldern har gripits misstänkt för misshandel...
- Posted mars 31, 2025
- 0
-
Bilist in i mitträcket på E20 (Uppdatering)
En personbil har kört in i mitträcket på E20 vid...
- Posted mars 31, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på länsväg 529
En man i femtioårsåldern misstänks för bland annat rattfylleri, mannen...
- Posted mars 31, 2025
- 0
-
Slow Art Day upptäck konst på ett nytt sätt
Under Slow Art Day tittar man tillsammans på några konstverk...
- Posted mars 31, 2025
- 0
-
Här utforskar lärare vid Örebro universitet flexibla lärmiljöer
Vilken roll spelar rummet för studenternas engagemang och möjlighet att...
- Posted mars 31, 2025
- 0
-
Resan fortsätter mot Division 1 för Kumlas herrar
Vinst i match två och första hindret är avklarat för...
- Posted mars 31, 2025
- 0
-
Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas
Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas...
- Posted mars 31, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login