- Halvljus vanligaste felet vid besiktning
- Ingen division 1 nästa säsong för Kumla IBK
- Cybersäkerhetsexpert ny WASP-gästprofessor vid Örebro universitet
- Mullhyttans IF får stöd från Arvsfonden
- Utan småföretagen stannar Örebro län
- Första förlusten för Degerfors IF
- Välkommen på valborgsfirande vid Örebro slott
- Örebrostudent världsmästare i bandy tog dubbla guld
- Örebro SK Dam spelade oavgjort i premiären
- Sök bidrag för att arrangera en sommarlovsaktivitet i Hällefors
Regeringen signerar rymdavtalet Artemis

Foto: Margareta Stridh/Regeringskansliet
Igår undertecknade utbildningsminister Mats Persson Artemisavtalet, som innehåller ett antal principer för utforskning av och uppförande i rymden.
Det ger även Sverige möjligheter att delta i den internationella USA-ledda satsningen Artemisprogrammet.
– Sverige har en avancerad rymdsektor och samhällsnyttan med rymdforskning och rymdverksamhet har ökat i betydelse. Genom att ansluta oss till Artemisavtalets principer stärker Sverige såväl det strategiska partnerskapet med USA på rymdområdet som svensk rymdforskning och rymdindustri, vilket i sin tur också stärker Sveriges totalförsvarsförmåga, säger utbildningsminister Mats Persson.
Artemisavtalet är en politisk deklaration som har tagits fram av det amerikanska rymdorganet NASA. Syftet är att främja mänsklig utforskning av våra närmaste himlakroppar, inledningsvis genom att upprätta en permanent bas på månen genom Artemisprogrammet.
Avtalet fungerar som ett ramverk för internationellt samarbete kring utforskning av rymden och har sin grund i Rymdfördraget och andra relevanta FN-konventioner. Artemisavtalet undertecknades ursprungligen i oktober 2020 av USA och sju andra länder. Efter Sveriges anslutning är totalt 38 länder med.
Artemisavtalet innehåller flera principer kring utforskning av rymden. Även frågan om att bevara det gemensamma kulturarvet som finns ute i rymden berörs. Det kan handla om historiska farkoster och landningsplatser på olika himlakroppar, inte minst på månen.
Dessa platser och föremål är likt jordens kulturarv av vikt för framtida generationer för förståelsen av människans utveckling och världen kring oss.
Undertecknandet skedde vid en ceremoni i Rosenbad i närvaro av USA:s ambassadör Erik D. Ramanathan.
– När Sverige nu ansluter sig till Artemisavtalet stärker det ett redan robust svensk-amerikanskt samarbete inom teknologi och rymdforskning. Det utökar också ett omfattande internationellt partnerskap som fokuserar på att genomföra rymdforskning på ett säkert, transparent och ansvarsfullt sätt. Vi ser fram emot att arbeta tillsammans med detta viktiga initiativ, säger Erik D. Ramanathan.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Utbildningsdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Detta gör svenskarna med skatteåtebäringen
Lågkonjunkturen har satt sina spår på svenskarnas privatekonomi, i en...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Uniform på jobbet-dagen en dag för att synliggöra Hemvärnet
Idag onsdag den 16 april 2025 genomförs Uniform på jobbet-dagen...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Påskförsäljningen är viktig för dagligvaruhandeln
Påsken är en av årets stora mathögtider som för många...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
Två år av krig i Sudan
Kriget mellan Rapid Support Forces (RSF) och Sudans armé (SAF) går...
- Posted april 15, 2025
- 0
-
OpenArt och Konstenheten söker någon som vill göra konsten tillgänglig
Vill du hjälpa oss att göra konsten tillgänglig för alla...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Halvljus vanligaste felet vid besiktning
Defekta halvljus är fortfarande den vanligaste anmärkningen vid besiktning av...
- Posted april 14, 2025
- 0
-
Ingen division 1 nästa säsong för Kumla IBK
Kumla IBK har spelat klart för säsongen, det efter att...
- Posted april 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login