- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
- Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
- Nu rivs de gamla datorsalarna lämnar plats för Learning Lab 2.0
- Nykter körning i påsk
- Örebro SK föll efter målvaktsmiss
- Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
- Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
Rapportera fynd av svartpälsbi

Foto: David Lundgren.
Våra vilda bin har en tuff tillvaro och minskar i antal, eftersom deras livsmiljöer har försvunnit eller förändrats. För ett av våra bin, svartpälsbiet, ser dock läget ut att ha förbättrats under senare år.
Nu vill Länsstyrelsen få en helhetsbild av artens utbredning.
Svartpälsbiet (Anthophora retusa) har börjat återta sitt forna utbredningsområde i Götaland och Svealand. För att få en bättre bild av artens utbredning önskar Länsstyrelsen få in observationer av svartpälsbi.
Svartpälsbiet i Örbero län
I Örebro län ansågs arten ha varit utdöd sedan 60-talet, men år 2021 återfanns den igen vid Sannahed i Kumla kommun. Sedan dess har arten spridit sig och har hittats på fler platser i länet.
Rapportera fynd av svartpälsbi
Ge dig ut under maj–juli och spana efter svartpälsbiet. Rapportera in dina fynd i Artportalen, gärna med foto.
Registrera dig som ny användare för att rapportera i Artdatabanken på https://ids.artdatabanken.se/account/create?returnUrl=https://artportalen.se&ui_locales=sv
Logga in som befintlig användare och rapportera i Artdatabanken på https://ids.artdatabanken.se/account/create?returnUrl=https://artportalen.se&ui_locales=sv
Genom att rapportera in dina observationer hjälper du Länsstyrelsen och andra myndigheter att få bättre koll på svartpälsbiets utbredning i landet.
Här hittar du oftast svartpälsbiet
Svartpälsbiet trivs i varma och blomrika marker. Den återfinns ofta i sandiga och grusiga områden där den bygger bo i marken. Du kan till exempel se den i jordbrukslandskapet, men också längs med vägkanter, på skjutbanor och i slänter i stadsmiljö.
Så känner du igen svartpälsbiet
Man känner lättast igen honan av svartpälsbi. Honan är nästan helt svart och har en tydlig gulorangeröd behåring på bakbenen.
Hanen har ljusbrun päls på huvud, mellankropp samt på bakkroppens två första ryggsegment. Resten av bakkroppen är svart. De mellersta fötterna har en tydlig hårvimpel som används för att signalera till honor med under flykten.
Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Länsstyrelsen Örebro län
Latest News
-
Nu tas nästa steg i arbetet med Fritidskortet
Fritidskortet ska öka möjligheterna för barn och unga att delta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Obi-Wan till Stockholm
Comic Con Stockholm har nöjet att meddela att ingen mindre...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Många löptränar för att må bättre psykiskt
Löpning har aldrig varit mer populärt, och det handlar inte...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Mer kunskap ska rädda liv vid opioidförgiftning
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Gaza en massgrav för palestinier och hjälparbetare
Sedan israeliska styrkor återupptog och utökade sin militäroffensiv på Gaza,...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
75-årig kvinna utsatt för bedrägeri
En kvinna i 75-årsåldern har utsatts för ett grovt bedrägeri...
- Posted april 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login