- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Psykiatrin i Örebro län tar ytterligare ett steg i att införa fysisk aktivitet i vården

Att fysisk aktivitet är viktigt för vårt psykiska välmående finns det idag etablerad forskning som visar. Det har vi inom psykiatrin i Region Örebro län tagit fasta på och jobbar aktivt med att utveckla och anpassa vårt utbud av fysisk aktivitet och andra hälsofrämjande aktiviteter. Idag är de flesta aktiviteterna tillgängliga för patienter inom öppenvården men nu tar vi ytterligare ett steg genom att starta upp fysiska aktivitet på en av våra avdelningar på Universitetssjukhuset i Örebro.
– Minst fem gånger i veckan ger vi våra inneliggande patienter möjlighet att delta i ett 30 minuters gympapass. Det är enkla rörelser till musik men rejält pulshöjande om man tar i. Det är frivilligt att delta men vi hoppas och tror att det blir ett uppskattat tillskott till övriga aktiviteter som är tillgängliga under vårdtiden, säger överläkare Maher Khaldi. Passen kommer att ledas av oss som jobbar på avdelningen.
– Det finns flera syften med att införa mer fysisk aktivitet inom vården. Ett är att vi idag vet att fysisk aktivitet har en viktig påverkan på vårt psykiska välmående och vi hoppas att aktivitet under vårdtiden kanske även kan inspirera till fortsatt rörelse efter utskrivning.I samband med att vi nu startar upp den fysiska aktiviteten här på avdelningen planerar vi att starta en studie där vi kommer att titta på vilken effekt som fysisk aktivitet har på depressiva symtom och ångest men även kopplat till hälsoekonomiska aspekter som till exempel påverkan på sjukskrivningar, berättar områdeschef Karin Haster.
– Vi vet att psykisk ohälsa ofta ger sämre fysisk hälsa och vi känner att vi inom vården behöver göra det vi kan för att bidra till att motverka detta, säger Karin. Flera av våra mottagningar och avdelningar jobbar sedan tidigare med olika hälsofrämjande insatser som till exempel stöd och rådgivning gällande kost och motion, hälsogrupper, stöd för att sluta röka och medicinsk yoga.
Hälsa | Lokalt
Örebronyheter
Latest News
-
Hojåkare se upp för rullgrus
Det gäller att vara vaksam när man tar ut motorcykeln...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Antal lediga sommarjobb har ökat i år
Som ung kan ett sommarjobb ge värdefull erfarenhet och en...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Hyresgäster förlorare i vårändringsbudgeten
I vårändringsbudgeten väljer regeringen att satsa ytterligare skattemedel på ROT-avdraget,...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Nytt klimatpaket för sjöfarten
Den internationella sjöfartsorganisationen International Maritime Organization (IMO), har tagit ett...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
Det blir halsbrytande, elakt och roligt när Sofia Thoresdotter kommer...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Man körde påverkad i Varberga
I samband med att vår patrull stoppade och kontrollerade en...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login