- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
- Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
- Nu rivs de gamla datorsalarna lämnar plats för Learning Lab 2.0
- Nykter körning i påsk
- Örebro SK föll efter målvaktsmiss
- Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
- Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
Positiv trend gällande rökvanor

Andelen som röker dagligen har minskat drastiskt under de senaste tjugo åren medan andelen som snusar har ökat något. Det visar enkätundersökningen Liv & hälsa som besvarades av drygt 8 000 länsbor i åldern 18 år eller äldre under våren 2022.
Andelen som röker dagligen har minskat från 18 till 6 procent bland kvinnor och från 14 till 5 procent bland män under perioden 2000–2022. Bland de kvinnor som i senaste undersökningen svarade att de röker dagligen uppgav en majoritet, 58 procent, att de vill sluta och nära var fjärde, 24 procent, att de behöver stöd för att kunna göra det. Motsvarande andelar bland de män som röker dagligen var 59 respektive 11 procent.
Andelen som använder snus dagligen ökar
Andel som snusar dagligen har ökat från 1 till 8 procent bland kvinnor och från 20 till 23 procent bland män under perioden 2000–2022. Det senaste året inkluderas även så kallat tobaksfritt snus, det vill säga nikotinpåsar/”vitt snus”, i frågan. År 2022 var det 5 respektive 4 procent av kvinnorna som svarade att de använde snus som innehåller tobak respektive tobaksfritt snus. Motsvarande andelar bland män var 21 respektive 2 procent. Att dagligen använda tobaksfritt snus är alltså dubbelt så vanligt bland kvinnor jämfört med män.
44 procent av kvinnorna och 33 procent av männen som dagligen använder snus som innehåller tobak, det vill säga portions- eller lössnus, vill sluta. 21 procent av kvinnorna och 11 procent av männen uppger att de behöver stöd att sluta. 34 procent av kvinnorna och 36 av männen som dagligen använder tobaksfritt nikotinsnus vill sluta. 9 procent av kvinnorna och 11 procent av männen uppger också att de behöver stöd.
Fakta Liv & hälsa:
Undersökningen är ett samarbete mellan regionerna Örebro län, Uppsala, Sörmland, Västmanland och Värmland. Totalt skickades drygt 78 000 enkäter ut våren 2022 till slumpmässigt utvalda personer 18 år eller äldre, varav drygt 17 000 i Örebro län. Svarsfrekvensen totalt var 45 procent och i Örebro län var den 47 procent.
Hälsa | Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Region Örebro Län
Related Posts
Latest News
-
Gamers, youtubers och influencers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter ska ta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Planering för storskalig utrymning tillsammans med Finland
Regeringen beslutade igår att ge Myndigheten för samhällsskydd och beredskap...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Nu tas nästa steg i arbetet med Fritidskortet
Fritidskortet ska öka möjligheterna för barn och unga att delta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Obi-Wan till Stockholm
Comic Con Stockholm har nöjet att meddela att ingen mindre...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Många löptränar för att må bättre psykiskt
Löpning har aldrig varit mer populärt, och det handlar inte...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Mer kunskap ska rädda liv vid opioidförgiftning
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login