- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Örebrosonen Johannes Räihä till Under Bar Himmel

Foto: Emil Andersson/Luger
Här kommer sommarens kanske hetaste konsert. Två liveband som verkligen får oss att känna musiken, texterna och känslorna. Örebrosonen Johannes Räihä och Göteborgs (Kanske Sveriges?!?) hetaste rockband Terra.
Detta blir en kväll att minnas, så säkra din plats tidigt.
…………….
Johannes Räihä
Örebrosonen Johannes Räihä gjorde entre på den Svenska musikscenen 2018 med debut-EP:n ”Den varmaste kontinenten”, som bland annat innehöll Närkes inofficiella nationalanthem ”Sjöarna i Idaho”.2021 släpptes hans debutalbum ”Om jag bara kunde bli naiv igen” och hyllades stort av en enad kritikerkår.
Johannes Räihäs musikaliska uttryck kännetecknas av en rå avtäckning ärliga känsloyttringar där varje rad är ett innerligt utforskande av av den mänskliga erfarenheten, en ärlig bikt. Johannes är nu aktuell med en nya EP vid namn ”För fattig för en dröm”.
…………….
Terra
Vissa band händer direkt, tar eld och brinner ursinnigt ut till en hög aska. Terra är precis tvärtom. Spelning för spelning, låt för låt, har Sveriges bästa liveband byggt en publik vars hängivenhet ibland tar sig uttryck i ren hysteri. Som när de nyligen avslutade Way Out West genom att fylla Pustervik till bristningsgränsen i hemstaden GöteborgTerra är ett rockband som folk bryr sig om på riktigt.
…………….
Support: Emma-Lee Andersson
Efter att ha arbetat som lastbilschaufför efter gymnasiet och sjungit mycket i bilen understräckorna runt Göteborg, kände Emma-Lee att något saknades. Vid 20 års ålder flyttade hon hemifrån och började producera och skriva egen musik, influerad av deneuforiska stämningen hos artister som Håkan Hellström & Hästpojken. På scen beskriver Emma-Lee sig själv som energifylld och full av överraskningar.
Missa inte Johannes Räihä, Terra och Emma-Lee Andersson de kommer till Spelgården, Wadköping i Örebro fredag 26 juli 2024!
Kultur | Örebro
Örebronyheter
Källa: Kexx Kultur
Related Posts
Latest News
-
Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
Det blir halsbrytande, elakt och roligt när Sofia Thoresdotter kommer...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Man körde påverkad i Varberga
I samband med att vår patrull stoppade och kontrollerade en...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
Intresset för att studera vid Örebro universitet är fortsatt stort...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
Sök till Seniorkraft höstterminen 2025 hos Askersunds kommun, tillsammans med...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
Att fira högtider med traditionella brasor är en uppskattad del...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
Djurens Rätts årliga kartläggning inför påsken 2025, visar att 283...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login