- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
- Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
- Nu rivs de gamla datorsalarna lämnar plats för Learning Lab 2.0
- Nykter körning i påsk
- Örebro SK föll efter målvaktsmiss
- Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
- Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
Örebro läns museum augusti 2021

Än är det mycket kvar av sommaren! Fram till och med den 15 augusti är det öppet dagligen på Siggebohyttans bergsmansgård samt lördag-söndag på Arbetarmuseet Gråbo i Karlskoga. På Örebro slott pågår säsongen hela månaden ut.
Nu i sommar har museet lanserat en egen app, som helt enkelt heter Örebro läns museum. Den innehåller text- och audioguider, interaktiva kartor, dessutom evenemang och quiz. Eftersom museet just nu har samlat många aktiviteter runt tema Hyttbyggartid står Bergslagens historia i fokus för innehållet i appen just nu. Bland annat finns en guidad tur runt Siggebohyttans bergsmansgård med fakta och berättelser man kan lyssna på längs vandringsleden i skogen, om gruvarbetarna, kolargubbar och det farliga skogsrået. Appen finns att ladda ner för Android och Iphone där appar finns.
I augusti fortsätter aktiviteterna på Siggebohyttans bergsmansgård med en heldagskurs i måleri den 6 augusti med konstnären Alexander Creutz. Säsongens evenemang avslutas med en föreläsning av hemslöjdskonsulent Lina Jatko den 14 augusti som berättar om projektet 1 kvm lin och visar museets lilla linodling. Hela programmet finns i kalendariet på museets webbplats.
I samarbete med konstnärer och föreningsliv i Karlskoga deltar museet i Mumblingsdagen den 21 augusti. Vi håller öppet hus på Arbetarmuseet Gråbo med bland annat barnaktiviteter. Två av våra byggnadsantikvarier finns på plats och berättar om Karlskogas moderna bebyggelse och trädgården runt Gråbo. Hela programmet finns HÄR på museets webbplats.
Den 29 augusti arrangeras Arkeologidagen runt om i hela Sverige. I år kommer länsmuseet att uppmärksamma Örebro slotts äldsta historia med aktiviteter och visningar för hela familjen. Programmet presenteras inom kort.
Missa inte museets nya utställning Boom i bergslagen på Örebro slott! Om bakgrunden till utställningen, om innovation och utveckling av det tidiga bergsbruket i Bergslagen under högmedeltiden berättar enhetschef Marcus Drotz om i filmen Hyttbyggartid som finns på UR Play.
Kultur | Länet/Lokalt
Örebronyheter
Källa: Örebro läns museum
Related Posts
Latest News
-
Gamers, youtubers och influencers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter ska ta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Planering för storskalig utrymning tillsammans med Finland
Regeringen beslutade igår att ge Myndigheten för samhällsskydd och beredskap...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Nu tas nästa steg i arbetet med Fritidskortet
Fritidskortet ska öka möjligheterna för barn och unga att delta...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Obi-Wan till Stockholm
Comic Con Stockholm har nöjet att meddela att ingen mindre...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Många löptränar för att må bättre psykiskt
Löpning har aldrig varit mer populärt, och det handlar inte...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Mer kunskap ska rädda liv vid opioidförgiftning
Regeringen ger Läkemedelsverket i uppdrag att utveckla och sprida kunskapen...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login