- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Örebro kommun inför studentanställningar i vård och omsorgsförvaltningen

Nu införs studentanställningar i Vård- och omsorgsförvaltningen. Örebro kommun erbjuder studenter över 18 år ett extrajobb med fast månadslön och fast schema inom Hemvården.
För att ge studenter en chans till ett extrajobb med bra villkor och för att underlätta för ordinarie personal, erbjuds nu studentanställningar inom Hemvården. Studenten är anställd en termin i taget och tanken är att studentanställningarna kan vara ett alternativ till timvikariat, men de ska inte ersätta ordinarie personal.
– Vi vill att studenter ska kunna jobba hos oss med bra villkor. Därför erbjuder vi studentanställningar för de som studerar, är över 18 år och har ett intresse för att arbeta med människor, berättar Emma Kozan, avdelningschef inom Hemvården.
Att arbeta extra under studietiden är det ett bra sätt att skaffa sig arbetslivserfarenhet och få med sig referenser ut i yrkeslivet efter studierna. Dessutom ger det goda förutsättningar för kunskaps- och erfarenhetsutbyten mellan nyutbildade och erfarna inom yrket.
– Genom att välkomna studenterna redan under studietiden, hoppas vi dessutom knyta en kontakt som leder till att de vill stanna hos oss i Örebro kommun även när de är färdigutbildade, säger Emma Kozan.
En vinn-vinn-situation
För studentens del blir några av fördelarna, förutom anställningsavtal där sjuklön och semester ingår, att man får en fast inkomst och ett fast schema. Dessutom erbjuds man stöd från kompetenta och erfarna medarbetare på enheten och regelbundna avstämningssamtal med enhetschefen.
Studentanställningarna gynnar också verksamheterna, det blir en vinn-vinn-situation helt enkelt. Studenterna kan underlätta för ordinarie personal. Framförallt kan bemanningen under kvällar och helger underlättas genom längre framförhållning. Det är främst kvällar och helger det kan behövas förstärkning och samtidigt är det då många studenter har tillfälle att jobba extra, utanför studierna.
Lokalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Hyresgäster förlorare i vårändringsbudgeten
I vårändringsbudgeten väljer regeringen att satsa ytterligare skattemedel på ROT-avdraget,...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Nytt klimatpaket för sjöfarten
Den internationella sjöfartsorganisationen International Maritime Organization (IMO), har tagit ett...
- Posted april 18, 2025
- 0
-
Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
Det blir halsbrytande, elakt och roligt när Sofia Thoresdotter kommer...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Man körde påverkad i Varberga
I samband med att vår patrull stoppade och kontrollerade en...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
Intresset för att studera vid Örebro universitet är fortsatt stort...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
Sök till Seniorkraft höstterminen 2025 hos Askersunds kommun, tillsammans med...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login