- Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
- BIK Karlskoga ute ur slutspelet
- Drop-in-möte för stora och små på Stortorget i Örebro
- Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
- Lokala ishockeyföreningar från Örebro län hyllas av Tre Kronor
- Återkallelse av Moussaka i glasburk
- Utbyggnaden av totalförsvaret fortsätter i Örebro län
- Polisen genomför trygghetsmätning
- Förnyat bevis på toppkvalitet för Handelshögskolan i Örebro
- Kumla IBK kvalar upp till division 1
Örebro kommun behåller och utvidgar Ren arena

Bild: Örebro kommun
Örebro kommun har under våren utvärderat konsekvenserna av beslutet, om Ren arena i Idrottshuset. Kultur- och fritidsnämnden har nu beslutat att fortsätta med Ren arena, och även utvidga det till att gälla fler arenor.
Sedan 2021 ska hallarna i Idrottshuset i Örebro, vara fria från reklam på obokad tid, så kallad ”Ren arena”. Principen innebär att föreningarna har ensamrätt och full exponering under sina matcher, genom att nyttja hallens utrustning för reklam eller sätta upp egen mobil reklam.
Eftersom det inkommit synpunkter om Ren arena har Örebro kommun lyssnat på föreningarna och utvärderat vilka konsekvenser beslutet gav. Utvärderingen har tittat på följderna av att behålla beslutet som det är i dag, utvidga det till att gälla fler anläggningar eller helt riva upp beslutet.
Alla föreningar som bokar tider i Idrottshuset har bjudits in att lämna synpunkter, både via dialogmöte och enkät. Även konsekvenser för berörda medarbetare i Idrottshuset har undersökts och en omvärldsanalys bland andra kommuner har gjorts.
Utvärderingen visar att det finns fördelar och nackdelar med alla tre alternativ.
– Tanken med Ren arena är att ge alla föreningar samma möjlighet att synas med reklam under sina matcher, oavsett storlek på förening eller serietillhörighet, säger Maria Cederskär, enhetschef Stöd, utveckling och samverkan på Kultur- och fritidsförvaltningen. – Att kunna sälja reklamplatser är en viktig intäkt för föreningarna, som ofta är helt beroende av dessa intäkter för att kunna bedriva sin verksamhet. Därför är det viktigt för oss på Örebro kommun att ge alla samma chans till sponsorintäkter.
Utvärderingen visar att vissa föreningar upplever att fasta reklamplatser är lättare att sälja och enklare att hantera, medan andra föreningar är väldigt nöjda med beslutet och har kunnat ökat sina sponsorintäkter tack vare Ren arena.
– Nämnden har fattat beslut utifrån förvaltningens förslag. Vi är medvetna om att vi inte kan fatta ett beslut som gör alla nöjda, konstaterar Madelene Spinord Semenets (S), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden. – Men utvärderingen visar att det positiva överväger och att utvidga Ren arena skapar en likvärdighet i kommunen.
Beslutet som Kultur- och fritidsnämnden fattade den 23 oktober innebär att Ren arena behålls i Idrottshuset, men också utvidgas till fler arenor som är bokningsbara för föreningar och allmänhet. Detta för att det ska bli likvärdigt för alla.
– Nästa steg blir nu att identifiera vilka övriga arenor som ska omfattas, inventera hur det ser ut idag med fast reklam, föra dialog med berörda föreningar och lägga en plan för hur Ren arena ska införas för respektive anläggning, avslutar Maria Cederskär.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Ny singel och album med Carola
”Via Dolorosa – Maria Magdalenas kärlek”, nytt album med Carola...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Särskild kontaktväg för företag om USA-frågor
Kommerskollegium inrättar en stödfunktion för att underlätta för företag, som...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Kolerasjuka barn i Sydsudan dör när vårdcentraler stänger
Nedskärningarna i USA:s bistånd slår hårt mot barn i världens...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 11 April 2025
*Makeriet* 2025.04.11 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 12, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga ute ur slutspelet
Under fredagen var det dags för den sjätte semifinalen mellan...
- Posted april 11, 2025
- 0
-
Drop-in-möte för stora och små på Stortorget i Örebro
Sista chansen! Kom och diskutera framtida Örebro med politikerna och...
- Posted april 11, 2025
- 0
-
Nu blir det nya parkeringsavgifter i centrala Örebro
Från och med måndag 14 april gäller nya parkeringsavgifter i...
- Posted april 11, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login