- Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
- Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
- Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
- Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
- Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Örebro HK rånade Skellefteå i Behrn Arena

Örebro HK kommer från vinst i torsdags borta mot Leksand med en bra känsla, under lördagen ställdes man mot Skellefteå AIK i Örebro i den sjätte omgången av Svenska Hockeyligan. Skellefteå kom till spel med fyra raka förluster i Behrn Arena, en svit som Örebro förlängde.
Det är inte lätt att möte ett lag som redan från start lägger i en högre växel, i alla fall startar på en nivå där man inte riktig befinner sig. Precis så var det för Örebro Hockey som blev från första sekunden inte hängde med Skellefteå, för oj vad rörliga, snabba och med en högre spelkvalité fick hemmalaget att se ut som ett brunkargäng. Trots det övertaget så stod Örebro emot bra där man gjorde allt för att förstöra för motståndarna samtidigt som man genom kontringar försöka producera mål. Första perioden slutade med ledning för Skellefteå men bara med ett mål, sett till det var det faktiskt Örebro som hade haft de farligaste målchanserna.
Den andra perioden var det Skellefteå likt den inledande perioden som styrde och ställde, men med den skillnaden att man nu inte tillät Örebro att sticka upp på samma sätt under de första 20 minutrarna. Spelet tajtade till sig och utvisningarna kom, däremot kom det inte några mål i mittperioden och det var fortsatt Skellefteå i ledning.
Tredje perioden inledde gästerna återigen som tidigare där Örebro låg på kontringar, i den fjärde minuten av sista perioden kunde hemmalaget kvittera. Med det målet kom det även in energi och tro vilket man kunde rida vidare på samtidigt som Skellefteå såg ut att dra ner på tempot, Örebro red vidare på vågen och kunde även ta ledningen i den sjätte minuten och vips såg gästerna ut som ett stukat lag. Men nu är Skellefteå inte det lag som viker ner sig direkt, man tog tag i både spel som taktpinne och i den näst sista minuten kom kvitteringen som tog matchen till förlängning.
Under förlängningen hände det ingenting och matchen kom att avgöras på straffar, där Örebro kunde ta hem extrapoängen.
Örebro mer eller mindre rånade Skellefteå på poängen, men det är målen som gäller och inte hur snyggt, lurigt eller klurigt man spelar. Det får nästan se ut hur det vill bara man vinner, så var det för Örebro för stundtals kunde man undra om hemmalaget egentligen var med på banan. Det kan inte vara kul när motståndarna åker runt en för att ta tillbaka en tappad puck, sett till spelkvalitén kan man inte säga att Örebro bjöd på någon helgjuten insats, den var väl inte gjuten alls. Men vad spelar det för roll när man står där med extrapoängen och som vinnare, hur långt ett sånt spel räcker är svårt att säga men för tillfället är det bara att tacka och bocka.
Torsdag 6 oktober är dags igen då Örebro möter HV71 på hemmaplan i den sjunde omgången av Svenska Hockeyligan.
Matchfakta Örebro HK vs Skellefteå AIK
Första perioden
- 02.40 Utvisning Örebro, två minuter Rasmus Rissanen Crosschecking.
- 02.40 Utvisning Skellefteå, två minuter Pär Lindholm Boarding.
- 02.56 Mål Skellefteå i powerplay, 0-1 Max Lindholm.
- 12.58 Utvisning Örebro, två minuter Petrus Palmu High Sticking.
- 14.35 Utvisning Skellefteå, två minuter Max Lindholm Holding.
- 17.41 Utvisning Skellefteå, två minuter för många spelare på isen.
- 17.41 Utvisning Örebro, två minuter Leo felaktigt byte.
Första perioden slutade 1-0 till Skellefteå
Skottstatistik första perioden Örebro HK 3- Skellefteå AIK 8
Andra perioden
- 27.24 Utvisning Skellefteå, två minuter Petter Granberg Holding.
- 28.40 Utvisning Örebro, två minuter Rodrigo Abols Crosschecking.
- 34.46 Utvisning Skellefteå, två minuter Oscar Möller Hooking.
- 39.12 Utvisning Skellefteå, två minuter Pär Lindholm Hooking.
Andra perioden slutade 0-0
Skottstatistik andra perioden Örebro HK 5 – Skellefteå AIK 9
Tredje perioden
- 43.35 Mål Örebro, 1-1 Rasmus Rissanen.
- 43.59 Utvisning Skellefteå, två minuter Max Lindholm Holding.
- 45.48 Mål Örebro, 2-1 Linus Öberg.
- 58.07 Målvakt ut Skellefteå.
- 58.12 Mål Skellefteå, 2-2 Max Lindholm
- 58.12 Målvakt in Skellefteå.
Tredje perioden slutade 2-1 till Örebro
Skottstatistik tredje perioden Örebro HK 12 – Skellefteå AIK 7
Förlängningen
Förlängningen slutade 0-0
Skottstatistik tredje perioden Örebro HK 2 – Skellefteå AIK 2
Straffarna vanns av Örebro.
Matchen slutade Örebro HK 3 – Skellefteå AIK 2
Skottstatistik matchen Örebro HK 22 – Skellefteå AIK 26
Anders Olofsson, Sport | Hockey
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Halsbrytande, elakt & roligt på Närke Kulturbryggeri
Det blir halsbrytande, elakt och roligt när Sofia Thoresdotter kommer...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Lördag 26 april 2025 kl. 10–14 invigs en ny, tillfällig...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Utbildningar om beredskap och kris lockar sökande till Örebro universitet
Intresset för att studera vid Örebro universitet är fortsatt stort...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Dags att söka till Seniorkraft i Askersund
Sök till Seniorkraft höstterminen 2025 hos Askersunds kommun, tillsammans med...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Regler för eldning av påsk- och valborgsmässoeldar i Karlskoga
Att fira högtider med traditionella brasor är en uppskattad del...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Elva av tretton kommuner väljer fjäderfritt under påsken
Djurens Rätts årliga kartläggning inför påsken 2025, visar att 283...
- Posted april 17, 2025
- 0
-
Gamers, youtubers och influencers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter ska ta...
- Posted april 17, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login