- KIF Örebro föll i jämn match mot AIK
- Framgångsrikt vräkningsförebyggande arbete på ÖBO
- BIK Karlskoga vann första semifinalmatchen
- Sök stipendium för fältstudier utomlands via MFS
- Klara för kval hemma i soffan och herrarna fortsätter vinna
- Kvinna hittad avliden i Hällefors
- Mingel – *Makeriet* Lördag 15 Mars
- Stark vinst för aggressivt Örebro HK
- Åke Ingerman är fortsatt styrelsens förslag på ny rektor
- Örebro SK fick oavgjort efter svängigt spel
Ombesiktning för vart fjärde lätt släp

Foto: Bilprovningen
Snart drar den efterlängtade trädgårds- och byggsäsongen i gång, det innebär allt fler lätta släp på vägarna. Bilprovningens besiktningsstatistik för 2024 visar att många är i dåligt skick, den visar att fyra av tio hade brister och vart fjärde fel med krav på ombesiktning.
Under 2024 kontrollbesiktade Bilprovningen närmare 89 000 lätta släp*, statistiken visar att fyra av tio (38,7 procent) hade brister. I dessa fall ansvarar ägaren för att bristerna åtgärdas snarast och när så är fallet får fordonet användas som vanligt.
Fel på bromsarna vanligast
Av de besiktade lätta släpen hade vart fjärde (23,1 procent) fel som kräver efterkontroll. Krav på ombesiktning innebär att bristerna är så pass allvarliga att fordonet inte får användas mer än nödvändigt, innan felen har åtgärdats och en fackmannamässig bedömning gjorts av att de har avhjälpts. En övervägande majoritet av anmärkningarna är på komponenter i bromssystemet (21 procent).
— Vi rekommenderar alltid regelbundet underhåll. Det är extra viktigt när fordonet inte används under längre perioder vilket är fallet med lätta släp som framför allt brukas på våren och sommaren, säger Per-Anders Blommefors som är besiktningsansvarig på Bilprovningen.
Vanligare med brister på bromsade släp
Under 2024 kontrollbesiktade Bilprovningen närmare 60 000 bromsade lätta släp, dessa släp är försedda med bromsar och har normalt en större lastkapacitet. Av de bromsade lätta släpen hade fyra av tio (42,4 procent) brister och nästintill tre av tio (27,1 procent) fel som kräver efterkontroll, nästan uteslutande på grund av brister i bromssystemet.
Resterande kontrollbesiktade 30 000 lätta släp var obromsade, vilket innebär att de saknar bromsar. Dessa släp är beroende av dragfordonets bromsar, och har oftast inte samma lastkapacitet som de bromsade släpen. Av dessa hade tre av tio (31,1 procent) brister och betydligt färre, motsvarande 14,9 procent, fel med krav på efterkontroll, varav merparten beror på brister i hjulsystemet.
Besiktningsintervall för lätta släp
Lätta släp kontrollbesiktas första gången efter fyra år i trafik och därefter vartannat år.
*) 0–3 500 kg exklusive husvagnar
Sverige
Örebronyheter
Källa: Bilprovningen
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro föll i jämn match mot AIK
KIF Örebro var redan utslagna ur Svenska Cupen inför dagens...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Framgångsrikt vräkningsförebyggande arbete på ÖBO
ÖrebroBostäder (ÖBO) arbetar aktivt för att förhindra vräkningar, och stötta...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
BIK Karlskoga vann första semifinalmatchen
Under söndagen var det dags för BIK Karlskoga att spela...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Sök stipendium för fältstudier utomlands via MFS
Vill du resa utomlands och samla in data eller genomföra...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Klara för kval hemma i soffan och herrarna fortsätter vinna
Det blev en spännande innebandylördag när Kumlas damer som är...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Kvinna hittad avliden i Hällefors
Under lördagen påträffades en avliden person i Hällefors kommun, personen...
- Posted mars 16, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 15 Mars
*Makeriet* 2025.03.15 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login