Ombesiktning för vart fjärde lätt släp

By on 16 mars, 2025
Fyra av tio lätta släp har brister. Det visar Bilprovningens besiktningsstatistik för 2024.

Foto: Bilprovningen

Snart drar den efterlängtade trädgårds- och byggsäsongen i gång, det innebär allt fler lätta släp på vägarna. Bilprovningens besiktningsstatistik för 2024 visar att många är i dåligt skick, den visar att fyra av tio hade brister och vart fjärde fel med krav på ombesiktning.

Under 2024 kontrollbesiktade Bilprovningen närmare 89 000 lätta släp*, statistiken visar att fyra av tio (38,7 procent) hade brister. I dessa fall ansvarar ägaren för att bristerna åtgärdas snarast och när så är fallet får fordonet användas som vanligt.

Fel på bromsarna vanligast

Av de besiktade lätta släpen hade vart fjärde (23,1 procent) fel som kräver efterkontroll. Krav på ombesiktning innebär att bristerna är så pass allvarliga att fordonet inte får användas mer än nödvändigt, innan felen har åtgärdats och en fackmannamässig bedömning gjorts av att de har avhjälpts. En övervägande majoritet av anmärkningarna är på komponenter i bromssystemet (21 procent).

— Vi rekommenderar alltid regelbundet underhåll. Det är extra viktigt när fordonet inte används under längre perioder vilket är fallet med lätta släp som framför allt brukas på våren och sommaren, säger Per-Anders Blommefors som är besiktningsansvarig på Bilprovningen.

Vanligare med brister på bromsade släp

Under 2024 kontrollbesiktade Bilprovningen närmare 60 000 bromsade lätta släp, dessa släp är försedda med bromsar och har normalt en större lastkapacitet. Av de bromsade lätta släpen hade fyra av tio (42,4 procent) brister och nästintill tre av tio (27,1 procent) fel som kräver efterkontroll, nästan uteslutande på grund av brister i bromssystemet.

Resterande kontrollbesiktade 30 000 lätta släp var obromsade, vilket innebär att de saknar bromsar. Dessa släp är beroende av dragfordonets bromsar, och har oftast inte samma lastkapacitet som de bromsade släpen. Av dessa hade tre av tio (31,1 procent) brister och betydligt färre, motsvarande 14,9 procent, fel med krav på efterkontroll, varav merparten beror på brister i hjulsystemet.

Besiktningsintervall för lätta släp

Lätta släp kontrollbesiktas första gången efter fyra år i trafik och därefter vartannat år.

*) 0–3 500 kg exklusive husvagnar

Sverige
Örebronyheter

Källa: Bilprovningen

You must be logged in to post a comment Login