- Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
- Nu börjar årets vårsopning
- Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
- Storseger för Kumla första omgången
- Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
- Första etappen i omfattande vårdkvarter
- Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
- Omfattande körkortsförändringar på gång
- Sofia Vivere bjuder på EP och ny singel
- ”En guldgruva” av Leia
Obevakade järnvägsövergångar – en stor trafiksäkerhetsfara

Under förra året omkom 58 personer vid obevakade järnvägsövergångar. 3 500 järnvägsövergångar saknar bommar, ljus- eller ljudsignaler. Detta trots att regeringen 2018 avsatte tre miljarder och gav Trafikverket i uppdrag att öka säkerheten.
– Trafiksäkerhetsarbetet i Sverige utgår från att bilisters misstag inte ska vara på liv och död. Men de som dagligen måste passera de här korsningarna utsätter sig för en orimligt stor risk. Det är allvarligt att de inte har åtgärdats, säger Heléne Lilja, chef kommunikation och samhälle, Riksförbundet M Sverige.
Obevakade järnvägsövergångar är dödsfällor som inte ser ut att kunna åtgärdas under överskådlig tid. Redan 1964 uppmärksammades faran för bilister i en motion i riksdagen. Sedan dess har inte mycket hänt; en majoritet av alla järnvägsövergångar, uppemot 3 500, saknar fortfarande bommar, ljus- eller ljudsignaler.
Enligt Trafikverkets egen statistik ökar tillbuden för varje år – 32 tillbud under 2016, 42 åren därpå, 49 år 2019 och 58 i fjol. De senaste fem åren har 13 personer omkommit vid kollisioner med tåg vid obevakade övergångar, 28 har skadats, varav 7 allvarligt.
Regeringen avsatte tre miljarder 2018 och gav Trafikverket i uppdrag att öka säkerheten. 1 000 plankorsningar sågs över, varav 180 identifierades som extra farliga, en prioritering utifrån hur hårt trafikerade de korsande vägarna är och hur många människor som berörs av dem.
Ett 40-tal av de 180 har säkerhetsförbättrats i dag. Tidigast 2029 ska de prioriterade korsningarna vara åtgärdade. Utöver dem återstår tusentals. Värst är överfarter med enbart ett varningskryss eller med ett vitt sken som slocknar när tåget kommer.
– Att endast 180 av 3 500 järnvägsövergångar ska åtgärdas under tio års tid är oacceptabelt, säger Heléne Lilja. Ambitionsnivån är alldeles för lågt satt av Trafikverket.
Regionalt
Örebronyheter
Källa M Sverige
Related Posts
Latest News
-
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM
Karolinska Gymnasiets vårkonsert 2025 MOMENTUM, handlar om hur förutsättningar och...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Nu börjar årets vårsopning
Nu börjar Örebro kommun sopa bort sand och grus från...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Örebro SK Söder vann klart mot Eskilstuna
Under lördagen tog Örebro SK Damer sig an elitettan konkurrenten...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Storseger för Kumla första omgången
Inför 460 personer i Sörby Sportcenter så vann Kumla IBK...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Spadtag för nytt parkeringshus i Södra Ladugårdsängen Örebro
Förra veckan firades det första spadtaget för parkeringshuset Autogyron 3...
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Första etappen i omfattande vårdkvarter
Den nya vårdcentralen i Skebäck i Örebro står nu klar....
- Posted mars 29, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 28 Mars 2025
*Makeriet* 2025.03.28 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted mars 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login