- OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
- Begränsad tillgänglighet till Knuthöjdsmossen under sommarhalvåret
- Författarbesök på biblioteket i Degerfors
- Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
- Sex av tio kan inte reglerna för byte av vinterdäck
- Oatly iKaffe Vanilla och Caramel nu på Espresso House
- Slow Art Day upptäck konst på ett nytt sätt
- Här utforskar lärare vid Örebro universitet flexibla lärmiljöer
- Resan fortsätter mot Division 1 för Kumlas herrar
- Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas
Nyfiken på rollen som operationssjuksköterska

Vill du ha ett spännande, omväxlande och högteknologiskt arbete med spännande arbetsuppgifter? Är du redo att ta steget till att bli specialistsjuksköterska inom operationssjukvård? Då kan rollen som operationssjuksköterska vara något för dig!
– Jag har arbetat som operationssjuksköterska i ett år nu och är glad att jag tog steget att vidareutbilda mig. Som operationssjuksköterska är jag spindeln i nätet och på operationssalen är jag högst ansvarig för hygienen. Jag ansvarar även för allt från att förbereda patienten till att instrument som behövs finns på plats och är redo att användas, säger Anna Olsson som arbetar som operationssjuksköterska på USÖ.
Haider Salam Ahmed och Anna Olsson är två av Region Örebro läns specialistsjuksköterskor, men man behöver fler. De har båda läst den specialistutbildning som finns vid Karlstads universitet som erbjuder vidareutbildning inom fyra grenar, distriktssköterska, intensivvård, ambulanssjukvård och operationssjukvård.
– Att det blev inriktningen operationssjukvård var inget svårt val för mig. Jag har alltid varit intresserad av kirurgi, att komma nära ”såret”, vilket jag får göra här. Jag lär mig någonting nytt varje dag, säger Haider Salam Ahmed.
– Arbetet som operationssjuksköterska är varierande och passar den som tycker om att ha koll på läget. Här arbetar man i team med många andra professioner.
– Det som jag attraheras av är att ingen dag är den andra lik och att det är så mycket teamarbete. Känslan av att vara i ett rum med så mycket kompetens och där vi tillsammans kan göra stor skillnad för en patient. Den känslan är fantastisk, säger Anna Olsson.
Intresserad? Kom på vårt öppna hus den 24 april.
- Kom på vårt öppna hus, onsdagen den 24 april kl. 16.30-19.00.
- Man hittar oss på Universitetssjukhuset Örebro i H-huset på våning 3, hiss H3.
- Intresseanmälan senast den 18 april till huvudhandledare Annika Fredriksson, annika.fredriksson@regionorebrolan.se
Då får man möjlighet att se sig om i lokalerna och träffa några operationssjuksköterskor som berättar om sitt spännande yrke.
Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
OBOS lanserar bollhav som nytt tillval i bostäder
I linje med sitt fokus på familjevänliga och lekfulla boendemiljöer...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Begränsad tillgänglighet till Knuthöjdsmossen under sommarhalvåret
Både smålom och många andra fåglar är mycket känsliga för...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Författarbesök på biblioteket i Degerfors
Välkomna på författarbesök med Mohlin & Nyström den 9 april...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Kvinnor är sjukskrivna dubbelt så ofta som män
Kvinnor har i snitt nästan dubbelt så många sjukpenningdagar som...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Rörelsefrämjande samhälle för barn och unga
Barn och unga ska kunna växa upp i en miljö...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på väster i Örebro
Under tisdagsmorgonen stoppar en polispatrull en bilist för kontroll på...
- Posted april 1, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login