- Författarbesök på biblioteket i Degerfors
- Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
- Sex av tio kan inte reglerna för byte av vinterdäck
- Oatly iKaffe Vanilla och Caramel nu på Espresso House
- Slow Art Day upptäck konst på ett nytt sätt
- Här utforskar lärare vid Örebro universitet flexibla lärmiljöer
- Resan fortsätter mot Division 1 för Kumlas herrar
- Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas
- Vårtecken Nora kommun har börjat sopa gatorna
- Emigration Expo i helgen var Lindesbergs kommun på plats
Nya polisbilar rullar ut i Sverige

Från och med nu och tre månader framåt rullar 196 fabriksnya polisbilar in på polisstationer runt om i Sverige. Det är den första större leveransen av nya polisbilar och fler är på gång.
– Efter tester och finjusteringar av ett fåtal bilar är vi glada över att alla Sveriges poliser nu får tillgång till dem, säger Anders Hall, utvecklingschef vid Polismyndighetens Nationella operativa avdelning, Noa.
Modellerna är Volvo V90 respektive XC60 och varje bil har fem utåtriktade kameror som har 360 graders upptagningsområde. Kamerorna ska under 2022 successivt tas i drift. Det gäller även den kamera som har ljudupptagningsförmåga och som finns inne i bilen. Därefter tas radarsensorer för hastighetsmätning i drift. Liksom vissa av de bilar som redan används, ska även de nya polisbilarna vara försedda med teknik som gör det möjligt att avläsa förbipasserande bilars registreringsnummer.
– Med den utrustningen blir bilarna utmärkta verktyg i arbetet mot grov organiserad brottslighet, inte bara när det gäller att stävja trafikbrott, säger Anders Hall.
De poliser som ska köra bilarna kommer att genomgå en utbildning där tema är kamerateknik och regelverket för kameraanvändning.
Så många bilar får polisregionerna de närmsta veckorna
Polisregion |
Antal bilar |
Nord | 16 |
Bergslagen | 20 |
Mitt | 15 |
Stockholm | 54 |
Syd | 33 |
Väst | 32 |
Öst | 26 |
Runt 2 200 nya fordon levereras under åtta år, både målade och civila personbilar avsedda för ingripandetjänst. Kostnaden är ca 250 miljoner kronor per år inklusive serviceavtal. Den totala kostnaden är runt 2 miljarder kronor fördelat på åtta år. Snittpriset för en bil är 750 000 kronor och i avtalen ingår service. Modellerna är Volvo V90 respektive XC60. Volkswagen Touareg samt Volkswagen Caravelle (bussar) tillkommer.Fakta
Sverige
Örebronyheter
Källa: Polisen
Related Posts
Latest News
-
Författarbesök på biblioteket i Degerfors
Välkomna på författarbesök med Mohlin & Nyström den 9 april...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
Polismyndigheten har fattat beslut om kamerabevakning med drönare i samband...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Kvinnor är sjukskrivna dubbelt så ofta som män
Kvinnor har i snitt nästan dubbelt så många sjukpenningdagar som...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Rörelsefrämjande samhälle för barn och unga
Barn och unga ska kunna växa upp i en miljö...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på väster i Örebro
Under tisdagsmorgonen stoppar en polispatrull en bilist för kontroll på...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Sex av tio kan inte reglerna för byte av vinterdäck
Nu närmar sig datumet för när dubbade vinterdäck är förbjudet,...
- Posted april 1, 2025
- 0
-
Personbil och mopedbil krockade i Sköllersta
En personbil och en mopedbil har kolliderat i Sköllersta, SOS alarm...
- Posted april 1, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login