- Sopning och sandupptagning av Hällefors gator och vägar har påbörjats
- Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
- Vattnet tillbaka i Karlskoga
- BIK Karlskoga har matchpuck i kvartsfinalen
- Många handelsanställda i Örebro har svårt att leva på sin lön
- Örebro kommun erbjuder kostnadsfri cykelservice
- Antalet uttagsautomater i Örebro län har minska
- Tydlig förbättring av Örebros vägar
- Brist på kunskap om HPV
- TV4 frias gällande ljudupptagning från skolskjutningen
Nya behållare ska ge ökad återanvändning av textilier i Karlskoga

Genom ett samarbete mellan Karlskoga Energi & Miljö och Myrorna placeras nu fyra behållare för textilier på återvinningsanläggningen.
Istället för att slänga sina kläder, väskor, handskar, skärp etc. hemma i sopkorgen eller bland brännbart på tippen kan man nu istället slänga det i en avsedd behållare. Innehållet transporteras sedan till Myrornas produktionsanläggning i Karlstad där allt sorteras utifrån om det är helt och rent och kan säljas i någon av kedjans secondhand-butiker, eller om det är trasigt och istället ska återanvändas till exempelvis stoppning i bilsäten.
Mindre än 10 procent av Myrornas insamlade textilier är oanvändbara och går vidare till förbränning. Överskottet från intäkterna av sålda plagg i butikerna går till socialt arbete för utsatta i samhället.
– Vi tror starkt på det här och det har varit lyckat i flera andra kommuner. Det känns såklart bra att bidra till ett ökat återbruk. Och att överskottet går till socialt utsatta gör att det känns ännu bättre, säger Jan Björk, driftchef på Mosseruds återvinningsanläggning i Karlskoga.
Fram tills idag har slängda textilier förbränts på kraftvärmeverket i Björkborn där det omvandlats till fjärrvärme.
I samband med att nya behållare för textilier placeras på återvinningsanläggningen kommer även en container för inredningsartiklar att ställas dit. Den kommer på plats inom kort. Där kan man lämna små prylar för hemmet som man inte längre vill ha, såsom lampor, glas och prydnadssaker.
– Alla är välkomna till oss på Mosserud med sina kläder och prylar. Om man känner sig osäker på hur det ska sorteras så hjälper vi gärna till på plats, säger Jan Björk.
Related Posts
Latest News
-
Sopning och sandupptagning av Hällefors gator och vägar har påbörjats
Hällefors kommun uppmanar fastighetsägare att sopa ut sitt grus från trottoarer...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Skadeläge för patienter som vårdas på USÖ efter skolskjutningen
Ännu en person som vårdats med skottskador på Universitetssjukhuset Örebro...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Vattnet tillbaka i Karlskoga
Nu har alla kunder i Karlskoga fått vattnet tillbaka, det...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Vanligt med farliga ämnen i varor du köper på nätet
En ny granskning från Kemikalieinspektionen visar att varor som säljs...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Singelolycka på Länsväg 823 (Uppdatering)
Singelolycka med bilist på Länsväg 823 strax väster om Rinkaby,...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Skatteregler vid försäljning av begagnade varor
Regeringen har i dag tagit emot betänkandet ”Enklare mervärdesskatteregler vid...
- Posted mars 25, 2025
- 0
-
Samhället sviker psykiskt sjuka
Nära sex av tio poliser anser att samverkan med psykiatrin...
- Posted mars 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login