- BIK Karlskoga klara för semifinal
- Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
- Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
- Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
- Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
- Torsten Yngveson, BIK Karlskoga Årets Ledare
- Filmfestival för barn och unga på Bio Roxy
- Elever från Lindesberg finalister i SM i fågelholk
- ÖBO planerar för försäljning
- Svensk matkasse inte dyrare än europeisk
Ny Sifo visar: De flesta vill byta presenter mot välgörenhet på Alla Hjärtans Dag

På alla hjärtans dag spenderar svenskarna uppskattningsvis 140 miljoner kronor på presenter, vilket motsvarar ungefär 150 heltidstjänster för forskare under ett år. Det visar beräkningar från Hjärt-Lungfonden, som med en Sifoundersökning också visar att 79 procent av befolkningen kan tänka sig att skänka pengar till välgörenhet på alla hjärtans dag. En klar majoritet, 62 procent, vill hellre ge till välgörenhet än köpa presenter.
Alla hjärtans dag har sedan den infördes i Sverige på 1950-talet etablerat sig som kärleksdagen. För att ge den ytterligare en dimension har Hjärt-Lungfonden tagit fram en tjänst som gör det möjligt att skicka en hälsning till någon man tycker om och samtidigt bidra till hjärtforskning som räddar hjärtan och ger fler tid att leva.
– Vi hoppas att så många som möjligt vill ägna dagen åt att få fler hjärtan att slå – länge. Både med kärlek och med en gåva till den livsviktiga hjärtforskningen, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare på Hjärt-Lungfonden.
Siffror från Svensk Handel visar att nästan varannan svensk uppmärksammar alla hjärtans dag och att uppskattningsvis 140 miljoner kronor spenderas på presenter som blommor och choklad.
Samtidigt visar Sifoundersökningen som Hjärt-Lungfonden har beställt att en klar majoritet, 62 procent, av alla svenskar hellre skulle skänka pengar till välgörenhet än köpa presenter i samband med alla hjärtans dag. Endast 18 procent kan inte tänka sig att skänka pengar. Nästan lika många, 17 procent, kan tänka sig att köpa både presenter och skänka pengar till välgörenhet. Nära nio av tio kvinnor kan tänka sig att skänka pengar till välgörenhet på alla hjärtans dag liksom tre av fyra män.
– Oavsett om man väljer att fira alla hjärtans dag eller inte vill vi ta tillfället i akt att sätta hjärtat i fokus för att göra dagen mer behjärtansvärd. Tack vare forskning har antalet dödsfall i hjärt-kärlsjukdom minskat med en fjärdedel på tio år. Men fortfarande är hjärt-kärlsjukdom den vanligaste dödsorsaken i Sverige, säger Jan Nilsson, ordförande för Hjärt-Lungfondens forskningsråd.
Skicka en kärlekshälsning och bidra till att få alla hjärtan att slå
På www.allahjärtan.se kan man på ett enkelt sätt skicka en hälsning till någon man tycker om och dela den i sina sociala mediekanaler. Hälsningen visas även på 690 digitala reklamskyltar runtom i Sverige under alla hjärtans dag. Samtidigt som man skickar hälsningen skänker man 100 kronor till Hjärt-Lungfondens livsviktiga forskning.
Regionalt
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga klara för semifinal
Under onsdagen var det dags för den sjätte matchen i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Fotboll och DNA-släktforskning på Örebro Poddfestival
Lördag den 5 april har Örebro Poddfestival premiär, det blir...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Ny parkeringstaxa införs under 2025 med start i centrum
Under 2025 införs nya parkeringszoner med nya parkeringsavgifter i Örebro...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Skrällseger för Kumla IBK tredje avgörande väntar på lördag
Kumlas damer var tvungen att vinna matchen mot GS 86...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde påverkad på länsväg 744
En man i fyrtioårsåldern misstänks för rattfylleri, efter kontroll längs...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Man körde taxi utan giltig legitimation
En man i sextiofemårsåldern misstänks för olaga yrkesmässig trafik i...
- Posted mars 26, 2025
- 0
-
Boende i Karlskoga rekommenderas fortsätta koka vattnet (Uppdatering)
Information om vattenläckan, fortsatt kokningsrekommendation i Karlskoga! …. 2025-03-26 klockan...
- Posted mars 26, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login