- Örebro konstskolas elevutställning ”Expo 2025” på Örebro konsthall
- Ekonomiskt stöd för att bygga upp ett NATO-center
- Byggkollo i Hallsberg
- Arvsfonden bidrog med 8 miljoner till föreningslivet i Örebro län 2024
- Nio av tio invånare i Örebro län vill ha kvar kontanterna
- Så många lärare är behöriga i Örebros grundskolor
- Valborg i Kumla ett festligt firande för hela familjen
- Degerfors föll klart borta mot Mjällby
- ÖSK Dam tog första vinsten i Elitettan
- Framtidens transporter en nyckel till jobb och välfärd
Ny rapport om Reumatikerförbundets forskningssatsningar på reumatiska sjukdomar

I årets forskningsrapport skriver Reumatikerförbundet om de 91 forskningsprojekt som fick anslag under 2018 samt om deras riktade forskningssatsningar på särskilt viktiga områden såsom gikt och artros.
–Jag hoppas att forskningsrapporten ger en större förståelse för en av vår tids största folksjukdomar, och behovet av långsiktig och omfattande forskning, säger Lotta Håkansson, ordförande Reumatikerförbundet.
Idag vet forskarna mer om vad som orsakar reumatiska sjukdomar, vilket har bidragit till att konsekvenserna av reumatisk sjukdom kan lindras för många och i vissa fall kan reumatism nu även förebyggas. För att hitta boten till reumatiska sjukdomar krävs fortsatta satsningar på forskning. I rapporten berättar forskarna själva om viktiga framsteg, från vikten av tidig diagnos, förebyggande av reumatiska sjukdomar och olika typer av lindrande behandlingar inkluderande läkemedel till fysisk aktivitet.
– Det är kostsamt att bedriva högkvalitativ forskning i världsklass. Tack vare gåvor från givare kan vi fortsätta att stötta svensk forskning om reumatiska sjukdomar, sägerLi Alemo Munters, forskningschef Reumatikerförbundet.
Mer om forskningsprojekten i forskningsrapporten:
Målet är att kunna förebygga ledgångsreumatism
Forskare: Professor Anca Catrina, Karolinska institutet.
Genom att förstå sjukdomen bättre, och hur den uppkommer hoppas man kunna utveckla metoder för att stoppa att ledgångsreumatism bryter ut. Ett sätt kan vara genom redan godkända läkemedel som prevention.
Jagar markörer för snabbare diagnos och bättre behandling
Forskare: Professor Helena Forsblad d’Elia, Norrlands universitetssjukhus
Det finns mycket kvar att lära om ankyloserande spondylit. Genom att hitta markörer kan man snabbare ställa rätt diagnos och starta rätt behandling.
Extra viktigt att förebygga smärta hos barn
Forskare: Epidemiolog och forskare Anna Jöud, Lunds universitet
Det finns en stor brist på kunskap kring barn med generaliserad smärta och fibromyalgi. Både hur vanligt det är och hur smärtan ska förebyggas. Forskningen ska leda till ett strukturerad omhändertagande för vad som ska göras och när det ska göras.
Hälsa | Regionalt
Örebroguiden
Related Posts
Latest News
-
Örebro konstskolas elevutställning ”Expo 2025” på Örebro konsthall
Ett uppskattat vårinslag är tillbaka på Örebro konsthall, senast eleverna...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Ekonomiskt stöd för att bygga upp ett NATO-center
Region Örebro län tycker det är en god idé att...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Lastbil och personbil i kollision på Västerleden (Uppdatering)
En olycka har inträffat på E18/E20 i höjd med Eurostop,...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Senior i fokus i Ljusnarsbergs kommun
Våren är här – och Senior i fokus är tillbaka!...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Byggkollo i Hallsberg
Byggkollo i Hallsberg 16-19 juni, för de i årskurs 2,...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Person påkörd i Laxå (Uppdatering)
En person uppges ha blivit påkörd, SOS-alarm meddelar att de...
- Posted april 28, 2025
- 0
-
Arvsfonden bidrog med 8 miljoner till föreningslivet i Örebro län 2024
Under 2024 delade Allmänna Arvsfonden ut 8 miljoner kronor till...
- Posted april 28, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login