- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
- Drönare flyger för framtidens Degerfors
- Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
- Upprop för att skydda vetenskapens oberoende
- Lagerhaus bäst på fest
- Stöd utifrån avgörande mot extrem fattigdom i Bangladesh
- Ny kreativ marknad i city
- Invigning av ny aktivitetspark i centrala Vivalla
Ny körkortsklass för husbilar införs

Bild: Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund – HRF
Måndag 24 mars avslutades triologiförhandlingarna mellan EU-kommissionen, Ministerrådet och EU-parlamentet om ett nytt körkortsdirektiv inom EU. Det står nu klart att en ny körkortsklass för husbilar införs, B99 som innebär att tillåten totalvikt höjs till 4 250 kg. Vilka krav som skall gälla för att få körkortsklass B99 är upp till medlemsländerna att besluta om.
EU:s tre beslutande organ är nu överens om regelverket för ett nytt körkortsdirektiv. Glädjande för alla husbilsägare införs nu en ny körkortsklass kallad B99 som innebär att tillåten totalvikt höjs till 4 250 kg. Vilka krav som skall gälla för körkortsklassen är upp till medlemsländerna att bestämma. De alternativ som finns är antingen krav på minst sju timmars utbildning, krav på godkänt förarprov eller krav på båda alternativen.
— Vi är glada för att man inom EU har lyssnat till våra argument och skapar en möjlighet att köra tyngre husbilar utan att behöva genomgå alla krav som gäller för lastbilskörkort, säger Per Nilsson, ordförande i Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF).
— Körkortsklassen B99 kan liknas vid den som redan idag finns för att köra tyngre husvagnar, B96, och vi från branschförbundet ser det som självklart att vi i Sverige bör ställa samma krav för båda körkortstyperna, det vill säga endast krav på ett godkänt förarprov.
— Från HRF önskar vi såklart att våra svenska politiker så snabbt som möjligt bestämmer sig för vilka krav som skall gälla och implementerar det i svensk lag. Realistiskt bör det gå att införa senast till hösten 2026, fortsätter Per Nilsson.
Resultatet av Triologiförhandlingen skall nu bekräftas av Ministerrådet, och EU-parlamentet innan det 4:e körkortsdirektivet publiceras. Efter att direktivet är publicerat har medlemsländerna upp till 36 månader på sig, att implementera direktivet i nationell lagstiftning.
Anledningen till att tillåten totalvikt behöver öka, är de ökade krav som EU ställt på tillverkarna gällande fordonens konstruktion och säkerhetssystem. För att uppfylla kraven har fordonen blivit tyngre, och nuvarande gräns på 3 500 kg räcker inte till.
B99 reglerna gäller endast för husbilens totalvikt. Det blir inte tillåtet att med B99 till en husbil som har en totalvikt om 4 250 kg koppla ett släp. Förslaget till nytt direktiv påverkar inte de så kallade ”farfarsreglerna”, det vill säga att om du har tagit ett B-körkort före 1 juli 1996 (som aldrig varit återkallat) så är det tillåtet att framföra alla personbilsklassade husbilar oavsett husbilens totalvikt. Detta då det på körkort utfärdade före det datumet inte fanns någon max vikt.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund – HRF
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
Under fredagen tog KIF Örebro emot serieledarna IK Uppsala hemma...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Man misshandlade och stal i butik
Under fredagskvällen larmas polis till en butik i centrala Örebro,...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
Äntligen är det dags för Naturbruksdagen! Hästaktiviteter, simulatorer och traktorkörning,...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
Munhålecancer har ökat med 30 procent mellan åren 2008 och...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Drönare flyger för framtidens Degerfors
När samhället utvecklas behövs smarta lösningar för att möta framtidens...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
Första kvalhelgen av para-SM spelas i Örebro och den andra...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Upprop för att skydda vetenskapens oberoende
Fem Örebroforskare har skrivit under ett gemensamt upprop för att...
- Posted april 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login