- Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
- Ny app om den offentliga konsten
- Svett skulle kunna ersätta blodprov
- Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
- Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
- Nu rivs de gamla datorsalarna lämnar plats för Learning Lab 2.0
- Nykter körning i påsk
- Örebro SK föll efter målvaktsmiss
- Nu släpps alla akter till Part of Art på Kulturkvarteret
- Skratt, lek och magi när Clowner utan Gränser väcker hopp i Örebro
Nu inför Blocket BankID

Blocket inför nu BankID för att ytterligare öka säkerheten på plattformen, i ett första steg kan användarna själva välja om de vill verifiera sig eller ej.
– Vi ser hela tiden över nya sätt att stärka tryggheten för våra användare, och nu är tiden mogen att införa BankID som nytt verktyg i den verktygslådan, säger Simon Vestling kundsäkerhetschef på Blocket.
Nu kan de Blocketanvändare som vill välja att verifiera sig med BankID, och bara under den första veckan har nästan 200 000 användare valt att göra det. Användandet av BankID är till en början frivilligt, och under tiden görs en utvärdering i hur hög grad BankID ska vara en del av Blocket.
– Vi gör det här tillsammans med våra användare och testar oss fram till nivåer som ökar säkerheten utan att göra avkall på den enkelhet våra användare förknippar med Blocket, säger Simon Vestling, kundsäkerhetschef på Blocket.
Införandet av BankID blir ytterligare ett arbetsverktyg för Blockets kundsäkerhetstavdelning, men inte minst blir det en hjälp för Blockets användare. Den som väljer att verifiera sig får en märkning på sin användarprofil, som visar att hen är verifierad med BankID.
– Det här ger en möjlighet för våra användare att välja vem de säljer till, köper av eller kommunicerar med. För oss är det ett sätt att ytterligare öka tryggheten och transparensen på Blocket och vi hoppas att det kommer att uppskattas, säger Simon Vestling.
I dagsläget används BankID över 11 miljoner gånger i Sverige varje dag, av över 9 miljoner användare. Tidigare har användare som annonserat inom specifika kategorier behövt verifiera sig med BankID, men nu införs BankID i större skala.
– Blocket är och ska fortsätta vara en enkel marknadsplats för alla. Vi känner oss övertygade om att BankID kompletterar vårt säkerhetsarbete på ett bra sätt samtidigt som det ökar tryggheten och valbarheten för våra användare.
Sverige
Örebronyheter
Källa Blocket
Related Posts
Latest News
-
75-årig kvinna utsatt för bedrägeri
En kvinna i 75-årsåldern har utsatts för ett grovt bedrägeri...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro
Våren 2025 kommer Peter Stormare hem till Sverige för vårens...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Ny app om den offentliga konsten
Ny app om den offentliga konsten bjuder in till aktivitet...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Svett skulle kunna ersätta blodprov
Svett kan övervaka den kraftiga inflammationen, svett skulle kunna ersätta...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Den gemensamma Läsdagen i Degerfors
Den 23 april 2025 är det dags för den gemensamma...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Öppettider under påsken hos Askersunds kommun
Skärtorsdagen den 17 april är Askersund kommuns växel och receptionen...
- Posted april 16, 2025
- 0
-
Nu rivs de gamla datorsalarna lämnar plats för Learning Lab 2.0
Just nu pågår byggandet av Learning Lab 2.0 i Långhuset...
- Posted april 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login