- Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
- KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
- Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
- Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
- Drönare flyger för framtidens Degerfors
- Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
- Upprop för att skydda vetenskapens oberoende
- Lagerhaus bäst på fest
- Stöd utifrån avgörande mot extrem fattigdom i Bangladesh
- Ny kreativ marknad i city
Nav för lokal utveckling i Ramsberg

Kulturcentrum – navet för lokalt utvecklingsarbete i Ramsberg. Torsdag 10 november kl 18:00 bjuder Lindesbergs kommun in till öppet möte i Församlingsgården i Ramsberg för funderingar och diskussioner kring begreppet ”Projektberedskap” – en modell för lokalt utvecklingsarbete utifrån kommunens utvecklingspunkter.
Däribland Kulturcentrum som det lokala ”navet” för landsbygdsutveckling i Ramsberg
Lindesbergs kommun satsar på landsbygdsutveckling med stöd av så kallade utvecklingspunkter (som tidigare kallades servicepunkter). En utvecklingspunkt är den naturliga mötesplatsen på orten. Utvecklingspunkten bistår kommunen med viss service till lokalsamhället och bidrar i kommunens utvecklingsarbete.
I nuläget har kommunen utvecklingspunkter på fem orter i Lindesbergs kommun – Fellingsbro, Ullersätter, Vedevåg, Guldsmedshyttan och Ramsberg.
I Ramsberg är Kulturcentrum ortens utvecklingspunkt. Kulturcentrum har funnits sedan 2017 och fungerar som ”navet” i byn – en naturlig mötesplats för alla, där man kan utbyta tankar och idéer. Genom Kulturcentrums biblioteksverksamhet och breda utbud av kulturarrangemang har bygden lyckats skapa en gemenskap som bidrar till det lokala utvecklingsarbetet.
”Vi ser till att kulturen kommer till oss på landsbygden genom att erbjuda teater för barn och vuxna vid flera tillfällen under året. Bygdekurser och utställningar ger allmänheten möjlighet att träffas och även lära sig om bygden och dess historia. Vi ordnar byvandringar och besöker platsen där Ramsbergs Krutbruk var beläget”, skriver Kulturcentrum: ”Barnen på landsbygden ska ha lika bra förutsättningar att kunna ta del av en aktiv fritid som de som bor i tätorter. Vi satsar extra mycket på att arbeta med den goda uppväxten, skapa starka barndomsminnen med olika evenemang. Här finns många kvaliteter som inte finns i tätorterna – de ska vi förstärka.”
Projektberedskap – ett koncept som kan utveckla Ramsberg
Torsdag 10 november bjuder Lindesbergs kommun in boende i Ramsberg till öppet möte kring begreppet ”Projektberedskap” – ett koncept för lokalt utvecklingsarbete kopplat till kommunens utvecklingspunkter.
”Processen ska verka för att tillsammans med aktörer, som ofta träffar människor som har projektidéer eller beslutar om projektmedel, djupdyka i utmaningar som lokala samhällen har för att ta fram, bearbeta, förfina och resurssätta projekt. Tanken är att ta ett första steg i en längre resa där en modell för att utveckla projekt på lokal nivå arbetas fram”, enligt projektbeskrivningen.
Projektet definierar projektberedskap som: 1) En plats att ta idéer; 2) En metod eller process för att förfina idéer; 3) En organisation för att genomföra idéer.
Projektet är en del i en större satsning på den struktur för lokal utveckling kommunen driver via sina utvecklingspunkter. Målet är att skapa en modell som kan appliceras på fler platser i kommunen, regionen och vidare ut i Sverige.
– Det är vår erfarenhet att många människor på landsbygden har massor av bra idéer. Men det är svårt ibland att kunna ta idén från tanke till ett faktiskt projekt. Ibland finns det så många idéer att man inte vet var man ska börja eller vilka som kan tänkas vara med på resan. Det vill vi lösa genom en utmaningsdriven nätverksprocess finansierad av Landsbygdsnätverket, förklarar Martina Björck och Daniel Fagerlund – näringslivsutvecklare på Lindesbergs kommun.
Organisationer som samarbetar i projektet: Lindesbergs kommun, Coompanion Mälardalen, Leader Mälardalen, Region Örebro Län, Länsstyrelsen Örebro samt Michael Gustavsson (Riddarhyttans Folkhögskola) och Tomislav Dulic (Uppsala universitet).
Kultur | Ramsberg
Örebronyheter
Källa LindeKultur
Related Posts
Latest News
-
Mingel – *Makeriet* Fredag 25 April 2025
*Makeriet* 2025.04.25 Fredag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 26, 2025
- 0
-
KIF Örebro förlorade mot IK Uppsala
Under fredagen tog KIF Örebro emot serieledarna IK Uppsala hemma...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Man misshandlade och stal i butik
Under fredagskvällen larmas polis till en butik i centrala Örebro,...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Naturbruksprogrammet bjuder in till fest
Äntligen är det dags för Naturbruksdagen! Hästaktiviteter, simulatorer och traktorkörning,...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Munhålecancer ökar ultraljud kan ge säkrare behandling
Munhålecancer har ökat med 30 procent mellan åren 2008 och...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Drönare flyger för framtidens Degerfors
När samhället utvecklas behövs smarta lösningar för att möta framtidens...
- Posted april 25, 2025
- 0
-
Idag börjar para-SM i bowling i Örebro
Första kvalhelgen av para-SM spelas i Örebro och den andra...
- Posted april 25, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login